sukcese

Sukcesí neboli vývoje stanoviště, je souhrnně označováno obrovské množství procesů působících v rámci ekosystému. Jedná se o faktory jak biotické, tak abiotické, které vedou k vyvážení poměru na stanovišti. Tento děj je doprovázen změnou druhové skladby v čase a postupným nárůstem mezidruhových vztahů.

Sukcesi můžeme rozdělit na primární, probíhající na stanovišti, které nebylo nikdy dříve osídleno žádnými rostlinnými ani živočišnými druhy (vznik sopečného ostrova) a sekundární, která nastává ve více méně stabilním ekosystému následkem nějaké katastrofy nebo významným zásahem člověka.. Prostor vhodný pro sekundární sukcesi tedy byl již dříve osídlený, ale tamní druhy byly vlivem zmiňované katastrofy zničeny, nebo výrazně poškozeny.

Pokus – cílem našeho dlouhodobého pokusu bylo vytvořit modelové stanoviště, které bude pod pravidelnou kontrolou a mapováním. Na původním obhospodařované zahradě jsme vybrali 1m2 plochy, kde jsme nejprve odstranili travní porost a následně simulovali poničení plochy ohněm. Půda tak zůstane odhalená, a plná živin, jelikož jsme zbytky popelu nechali na místě.

Předpokladem je prvotní postupné zatravňování, navrácení bylinných druhů, ale také pozvolné obsazení dřevinami z okolí. Předmětem zkoumání budou tedy jednak druhy kolonizující stanoviště, ale také rychlost kolonizace a případný ústup r-stratégů pod dlouhodobým tlakem tzv. K- stratégů.