Školství v Hostivici

Školství v Čechách - doplňující informace

• Prvním poskytovatelem vzdělávání byla církev, při které vznikaly farní nebo klášterní školy.
  • Osvícenská panovnice Marie Terezie roku 1774 zavádí povinnou školní docházku dětí od 6 do 12 let.
  • Kromě povinné školní docházky císařovna zavedla tzv. vrchnostenský školní patronát, čímž přenesla zodpovědnost za výstavbu škol a výběr učitelů na bohaté měšťany.
  • Na území Rakouska byla povinná školní docházka zavedena říšským školním zákonem až v roce 1862.
  • Kolem roku 1853 se v Čechách škola nacházela v každé čtvrté obci.
  • Novela z roku 1883 vedla ke zhoršení výuky. Umožňovala výuku pouze polodenní, aby děti mohly pracovat doma. Počet žáků ve třídě se pohyboval od 80 do 100.
  • Střední školy se dělily na humanitní gymnázia a technicky zaměřené reálky.
  • V roce 1869 je vydán Hasnerův školský zákon. Ten nastoluje osmiletou povinnou školní docházku a rozděluje školy na obecné a měšťanské. Zároveň omezuje vliv církve na školství. Té zbývá už jen výuka náboženství.
  • Tělesné tresty ve škole byly zrušeny v roce 1870.

První republika a druhá světová válka

• Maturita znamenala vstupenku na VŠ, nekonaly se příjímací zkoušky.
  • Po vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava 16. března 1939 došlo k velkému otřesu ve školské správě. Otázky školství, které byly v pravomoci české vlády, přešly do kompetence Velkoněmecké říše.

Období komunismu

• V roce 1953 byla zrušena gymnázia. Čtyřletá byla obnovena od roku 1969. Osmiletá se obnovila po sametové revoluci.
  • Proměnou prošla základní školní docházka. Ta byla dvakrát zkrácena na osm let.
  • Škola byla po celé totalitní období zneužita k ideologické výchově mládeže.
  • Pro studium na SŠ nebo VŠ bylo nutné písemné doporučení a rozhodovaly správné politické předpoklady.