Menu

Návštěva Anežského kláštera s expozicí středověkého umění a procházka Prahou se zaměřením na umělecké slohy.

Studenti se učili poznávat umělecké styly v praxi na konkrétních pražských stavbách a zároveň o nich získávali nové informace, které mohli uplatnit při opakování v hodině estetické výchovy.

V rámci návštěvy Anežského kláštera byli studenti seznámeni s historií vzniku tohoto kláštera a osobou sv. Anežky české. V prvním patře byli všichni obeznámeni se středověkým uměním, včetně vysvětlení nejčastějších témat a atributů. S nadšením přivítali studenti výtvarnou dílnu, kde si mohli vyzkoušet, jak se maluje Madona nebo psát husím brkem jako ve středověku.

 

Hodnocení akce z pohledu studentů: 

Rosalie Křížová, studentka 5.A

ANEŽSKÝ KLÁŠTER

Dne 19. května 2022 jsme se vydali do našeho kouzelného hlavního města Praha. V devět hodin ráno jsme měli na sraz na Václavském náměstí poblíž bývalého obchodního domu Baťa. Po cestě do Anežského kláštera jsme byli seznámeni s architektonickými slohy a známými pražskými budovami. Setkali jsme se s románským slohem, (novo)renesancí (Národní divadlo, Rudolfinum, Národní muzeum), gotikou, manýrismem, barokem, klasicismem, secesí, kubismem nebo třeba funkcionalismem (Baťa). Procházeli jsme kolem České spořitelny (eklektismus= míchaní různých prvků dohromady, horizontální členění), Tylova klasicistního divadla (Fidlovačka, aneb žádný hněv a žádná rvačka), Železnou ulicí (řemeslníci s železem), na Staroměstské náměstí (Týnský chrám, Palác Kinských, dům U Minuty, Staroměstský orloj a radnice, památník Mistra Jana Husa, chrám sv. Mikuláše).

Po menší exkurzi centrem Prahy jsme dorazily do cíle – Anežského kláštera (Na Františku). Zde jsme se nejdříve seznámili s jeho historií. Založila ho Anežka Česká počátkem třicátých let 13. století a patří pod Národní galerii. Uvnitř kláštera se nachází lapidárium v konventu klarisek (černá kuchyně a refektář) a menších bratří (ambit), to zahrnuje významný soubor architektonických fragmentů (= malé části), zakládacích desek oltářů a náhrobních kamenů. Dále pak dormitář (ložnice), skriptorium, kapitulní síň nebo třeba klášterní zahrada. V jedné z místností jsme měli možnost si na chvíli ,,zavýtvarničit“. Po architektonické prohlídce nás čekala prohlídka týkající se malířství a sochařství.

Zhlédli jsme výstavu Středověké umění v Čechách a střední Evropě (1200-1550), kde jsme obdivovali různé druhy Madon (Madona vyšehradská, římská, roudnická, svatovítská) v podobě obrazů a soch, nesmíme opomenout Mistra vyšebrodského oltáře (9 obrazů s názvem Vyšebrodský cyklus), Mistra Theodorika (Sv. Lukáš Evangelista, Sv. Kateřina, Sv. Matouš Evangelista) nebo Mistra Rajhradského oltáře (Madona svojšínská). Po návštěvě kláštera nám všem vyhládlo, a tak jsme dostali asi na hodinku rozchod, každý se tak mohl naobědvat, kde uznal za vhodné. Po obědě jsme ještě prošli z Václavského náměstí k Prašné bráně, divadlu Hybernia a Obecnímu domu. Tady jsme se pak rozloučili a každý se vydal, kam potřeboval a věřím, že cestou domů se všem hezky vzpomínalo na vzdělávací den plný umění a kultury.



Gymnázium Hostivice, příspěvková organizace
Komenského 141
253 01 Hostivice

Zřizovatel : Středočeský kraj
IČ: 72081422
Číslo účtu: 417396389/0800

škola: 724 399 904
ředitelka: 220 982 164

e-mail: info@gymnazium-hostivice.cz

Naše gymnázium bylo založeno 1.1.2011 jako jediné gymnázium v okrese Praha - západ. Jeho založení bylo iniciováno na základě demografického vývoje této oblasti a z toho vzniklých potřeb obyvatel na rozšíření vzdělávací nabídky v oblasti všeobecného vzdělávání. Naši školu tvoří osmileté a čtyřleté gymnázium.

Škola se nachází poblíž centra města v blízkosti MHD a v blízkosti je také vlakové nádraží. Má tedy dobrou dostupnost pro studenty z Hostivice i blízkého okolí.

Created 2020 www.vyroba-stranek.cz - Virtuální prohlídky - all4U agency s.r.o.