Projektový den – Co dnešním předmětům přinesla doba komunismu?

Dne 27. listopadu 2019 proběhl na našem gymnáziu projektový den na téma „Co dnešním předmětům přinesla doba komunismu?“, kterého se zúčastnily všechny třídy vyššího gymnázia. Projekt byl rozdělen na několik témat s tématikou předmětů, které žáci absolvují během běžné výuky a zároveň si program dne vybírali dle svého zájmu. Nejprve se žáci seznámili se základními informacemi týkajících se vybraného předmětu, který byl dosazen na období komunistické nadvlády v naší zemi. Výstupem projektového dne jsou tematické nástěnky, na který žáci pracovali.

Téma němčinářky zaměřené skupiny bylo výročí 30. let pádu Berlínské zdi, francouzštináři řešili spisovatele Milana Kunderu a v angličtině došlo na téma rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Zeměpis se týkal problematiky tzv. železné opony a sportovci měli svůj seminář zabývající se úspěchy, politickými aférami a znaky komunistického sportu v letech 1948 – 1989. Přírodovědné semináře se zabývaly vývojem životního prostředí a vědou a vynálezy v tomto období. Dějepisáři pak měli na starosti průřez obdobím od komunistického puče v únoru 1948, přes politické procesy v 50. letech, pražské jaro 1968 po 17. listopad.

Mgr. Milan Pospíšil