Akce 2016/2017

Majáles 2017

Gymnázium Hostivice a jeho studenti si připravili již šestý ročník Majálesu, který provází program zorganizovaný právě studenty gymnázia, jehož hlavním bodem je šerpování budoucích studentů primy. Akce se uskutečnila dne 26. 5. 2017 od 15:00 na Husově náměstí v Hostivici a zúčastnilo se jí i několik hostů včetně pana starosty Jaroslava Kratochvíla.

Téma letošního ročníku byl „Světový film“ a program podle toho také vypadal. Studenti si připravili 20-minutové představení, kde ztvárnili nejznámější kinematografické kousky, předávali se ocenění, mohli jsme shlédnout několik hudebních vystoupení, včetně školní bubnové kapely Drumben a nejen to. Jako host zde vystoupila na příklad ZUŠ z Kladna, která se také podílela na hudební části tohoto odpoledne.

Celá škola, a především hlavní organizátoři Simona Malcová a Viktor Klučka, si spokojeně oddychli po úspěšném zakončení akce, na kterou byly převážně kladné ohlasy.

Ema Tommanová

 

Dne 26.5.2017 se uskutečnil již 6.ročník Majálesu Gymnázia Hostivice.

Návštěvníky čekal pestrý program. Na začátku zde vystoupily skupiny odvážlivců z každého ročníku, které si zvolily jako téma nějaký ze známých filmů dnešní i minulé doby. Následovaly vtipné hlášky z testů, kterých se omylem místní studenti dopustili. Nechyběl ani zpěv a všem známý Karel v podání Vojty Káchy z 6.ročníku, který pobavil nejen tatínky. Na jevišti se taktéž předvedli studenti ZUŠ Kladno. Celý program byl doprovázen skupinou drumbenistů.

V závěru celého programu bylo šerpování nastávajících primánů, kteří již příští rok podají stejně dobrý výkon jako letošní ročníky.

Natálie Desortová, Sexta A.

Všechny fotografie si můžete prohlédnout v galerii.

Škola v přírodě 2017

Třetí květnový týden strávila naše třída Prima A u vodní nádrže Souš, v Jizerských horách. Byli jsme ubytovaní v hotelu Montanie.

V den příjezdu jsme vyšli na menší túru k protržené přehradě. Sice ten den trochu poprchávalo, ale stejně jsme si to moc užili. Další den jsme navštívili sklárnu v Harrachově, která už existuje přes 300 let. Byli jsme i v muzeu skla, kde jsme viděli, co vyráběli ze skla naši předci. Ve vedlejší budově jsme viděli, jak se tvoří skleněné výrobky. Z výkladu paní průvodkyně jsme si odnesli spoustu zajímavých informací.

V polovině pobytu jsme se zašli podívat do úpravny vod u vodní nádrže Souš. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí. Odpoledne jsme hráli Pevnost Boyard.

Čtvrtek byl ve znamení šestnácti kilometrové túry do Jizerky. Zde jsme si odpočinuli. Zpátky jsme šli opravdu terénní výšlap. Večer jsme hráli na četníky a pašeráky v lese hned u chaty, až do setmění. Poté nás čekala poslední noc a krátký dopolední program.

Po týdenním pobytu jsme se opět shledali s našimi blízkými a vrátili se zpět do školy. Chtěli bychom poděkovat všem profesorům a profesorkám, kteří tam s námi byli a vymysleli báječný program, kdy jsme se ani chvilku nenudili.

Barbora Čajová a Jan Kopecký

Všechny fotografie si můžete prohlédnout v galerii.

Cykloturistický kurz 2017 - Sekunda A

Na přelomu května a června se kompletní Sekunda A vypravila na cykloturistický kurz za doprovodu pana učitele Šperla a Sýkory a paní učitelky Kerhartové a Stibůrkové na cykloturistický kurz do Roztok u Křivoklátu.

Celá akci jsme zahájili na Hostivickém nádraží, odkud třída vyrazila rozdělená na dvě party, první polovina o půl osmé, druhá je následovala s dvouhodinovým zpožděním. Nalodění první skupiny proběhlo v pořádku a výsadek v Lužné u Rakovníka měl podobně svižný průběh. Čekání na spolužáky jsme si zkrátili prohlídkou Muzea železnice a po příjezdu druhé části třídy už hurá do sedel!

Z Lužné nás čekala příjemná cesta po cyklostezce podél Čistého potoka až na koupaliště v Rakovníku, kde jsme se osvěžili, pohráli si a naobědvali se. Nabití novou energií jsme pokračovali opět podél potoka, tentokráte Rakovnického, směrem k našemu cíli a hradu Křivoklát. 32km v sedle uteklo jako voda a celá skupinka se ocitla v příjemném prostředí kempu Višňová – Hájek. Obsadili jsme přidělené chatičky, vyzkoušeli teplotu Berounky a po večeři následovalo rozdělení do týmů a soutěže o první týmové body, aneb jak se vlastně pojmenovat?

Dopoledne proběhlo ve znamení her. Po obědě jsme se pak všichni vypravili za kulturou na prohlídku hradu Křivoklát a jeho gotických paláců. Po návratu jsme se opět osvěžili v Berounce a večer se rozehrála sada turnajů v ringu, pétanque a diskgolfu. Nicméně s večerkou museli všichni povinně do postele a odpočinout si před celodenním výletem.

Ve středu jsme krátce po snídani vyrazili na cyklovýlet, jehož cílem byla obec Nižbor, zámek, kletské oppidum a občerstvení v Zastávce Nižbor na vlakovém nádraží s pohledy osobně podepsanými majitelem Tomášem Hanákem. Hned na úvod nás čekal jedno krátké a následně hned téměř čtyřkilometrové stoupání. Vše se obešlo bez problémů a s několika ovázanými a zalepenými odřeninkami jsme sjeli po lehkém „kufrování“ zase zpátky k řece a podél ní dojeli až k našemu cíli. Po svačině jsme se vypravili pomalu zpátky. Opět bylo nutné vystoupat od řeky, ale tentokráte velmi příjemným zvlněným terénem. Odměnou pak byl krásný dlouhý sjezd až téměř do kempu. Po večeři se dohrály včerejší turnaje a byl čas na zasloužený odpočinek na náročných kilometrech.

Čtvrteční snídani jsme si posunuli na dřívější hodinu a o chvilku později už natěšená skupinka sekundánů vyrazila na kolech podél Berounky do kempu Ahoj! ve Skryjích, kam nám přivezli lodě, pádla a vesty, kola byla odvezena zpět do kempu a hurá na vodu! Po prvních nemotorných pokusech některých kanoí se nakonec podařilo bez problémů splout celý jedenáctikilometrový úsek řeky až do dosahu našeho kempu. Tam ještě proběhla rychlostně obratnostní soutěž týmů a lodě putovaly zpět do půjčovny ASK. Po pozdním obědě se skupinky vydaly podle mapy hledat kontroly – ano, vyrazili jsme na orientační běh po okolí s deseti stanovišti, kde byly přichystány úkoly na logiku, paměť a tvořivost.

Po večeři následoval táborák, opékání špekáčků a samozřejmě nesmělo chybět vyhodnocení celotýdenního snažení týmů odbornou porotou a rozdání medailí.

Pobyt utekl jako voda a po snídani zbývalo už jen dobalit, naložit a vyrazit zase na kolech zpátky do Lužné a vláčkem domů. Zase jsme museli odjet na dvě party a tak si i druhá polovina mohla prohlédnout místní železniční muzeum.

Počasí vyšlo báječně, soutěží, zábavy i sportování bylo plno a všichni jsme si to užili. A jak se nám na kurzu líbilo si můžete prohlédnout ZDE.

Za pedagogický dohled a účastníky kurzu, Mgr. Miroslava Stibůrková

Všechny fotografie si můžete prohlédnout v galerii.

Hanzovní města

Bylo brzké a poměrně chladné ráno 3. dubna. Husovo náměstí se začalo plnit lidmi s kufry a taškami očekávajícími autobus a plni představ o nadcházejícím zájezdu. Tak jaká budou, ta Hanzovní města? Po chvíli napjatého očekávání autobus opravdu přijel. A tak jsme se nechali vést směrem Lipsko.

Lipsko je městem knih, univerzitní město, dějiště Křišťálové noci i Bitvy národů. Nejprve jsme se byli podívat právě na památník této bitvy, ve které byl poražen Napoleon. Mlhavé počasí dodávalo památníku se sochou archanděla Michaela tu pravou atmosféru. Poté jsme se přesunuli do historického centra města, na němž byly vidět stopy po náletech během 2. sv. války. Centrem náměstí je stará radnice, další zajímavou budovou byl kostel sv. Mikuláše, místo modliteb za mír a odporu proti režimu. Krásný byl kostel sv. Tomáše, k němuž se váže reforma církve Martina Luthera a slavný chlapecký pěvecký sbor. Jeho interiér byl plný světla květinových ornamentů.

Po dopravení na hotel jsme se druhý den vydali do Brém. Zde musím podotknout, že nic nepředčí tamní hotelové snídaně - ještě teplé křupavé housky, dobré saláty… Brémy byly podle mého názoru nejkrásnější. Před místní radnicí stál symbol Brém -socha brémských muzikantů osla, psa, kočky a kohouta, která nás provázela celý den. Na náměstí jsme nemohli opomenout sochu Rolanda chráněnou UNESCEM a cihlové hanzovní domy. Krásný byl také pohled na park, kterému dominoval koberec z barevných macešek a větrný mlýn v pozadí. Odpoledne jsme se přesunuli do přístavu Bremenhaven na pobřeží Severního moře. Všichni jsme se těšili pocitem přítomnosti u moře. Zde se nachází Německé muzeum mořeplavby, které jsme si individuálně prošli (mě nejvíce bavila venkovní část s možností vstupu na několik palub lodí).

Následoval Hamburk. Co jiného si vybavit pod tímto městem než věhlasný přístav. Opět jsme začali prohlídkou historické části města s radnicí. Kostel sv. Michala mě osobně vzal dech. Bílo-zlatý interiér působil jako ve velkém divadle. Když jsme všichni vstoupili dovnitř, rozhostilo se úplné ticho.
Uličkami města jsme se propletli až k přístavu. Následovala projížďka vyhlídkovou loďkou po současném i bývalém překladišti. A jelikož kynedril odvedl dobrou práci, mohli jsme z vyhlídkové loďky obdivovat např. zvláštní budovu Labské filharmonie (myslím, že kdyby někdo chtěl “postavit“ hudbu, tak by vypadala takhle), vily velmi majetných lidí, ponorku i (ekologové zbystřete) centrálu Greenpeace. Po plavbě jsme nemohli odolat Fischbrötchen, což je, milí francouzštináři, v překladu ryba v housce. Čekal na nás ještě tunel pod Labem na ostrov Steinwerder.

Poslední den nás vítal nejprve Lübeck. Jeho bránou jsme prošli směrem k centru, kde jsme opět našli radnici (nyní jsme jich měli již hezkou sbírku). Já vidím pod názvem Lübeck marcipán. Všude a ve všech formách. Co víc si přát. Procházkou skrz město a podél cihlových hanzovních domů jsme došli zpět k autobusu, který nás vezl směrem na Rostock.
Rostock mě překvapil sytě růžovou radnicí. Zajímavý byl i místní kostel sv. Petra, vysoká
zvenčí nenápadná budova. Uvnitř ale vévodila barevná vitráž a zvláštní výzdoba. Ze stropu tu totiž visely malé modely lodí.

A jelikož Rostock byl konečnu zastávkou, následovala cesta zpět. Ubíhala poněkud pomaleji něž tam, ale nic co by zcestovalý student nevydržel.

Hanzovní města předčila moje očekávání a myslím že se opravdu povedla.

Všechny fotografie si můžete prohlédnout v galerii.

Schodové sprinty

Dne 30. 3. 2017 se na našem gymnáziu pořádala zajímavá akce – Schodové sprinty. Organizace této akce se ujali některé dívky ze sekundy A. Hlavní organizátorkou, která soutěž vymyslela, byla Bianka Poláčková. Nápad dostala, když viděla některé učitele, jak se obratně pohybují po schodech.

Jak název napovídá, jedná se o závod, kdy se závodníci pokoušeli v co nejkratším čase vyběhnout naše školní schody, po kterých každý den proudí davy studentů. Soutěže se zúčastnili pedagogové a ostatní zaměstnanci školy. Měli jsme dvě kategorie – kategorii A pro mladší 50 let a kategorii B pro starší.

Dopoledne se všichni studenti shromáždili na chodbách gymnázia a podporovali všechny odvážné běžce, povzbudivým aplausem, ale hlavně pomocí triček v barvách, které symbolizovaly jednotlivé pedagogy. Mezi pedagogy panovala veliká rivalita. Bylo to znát i na přípravě. Mnoho učitelů mělo na kontě desítky naběhaných kilometrů.

Po výkonech všech soutěžících, se v aule školy konalo slavnostní vyhlášení výsledků a udílení cen v podobě čestných uznání, diplomů s originálním logem akce, tabulky čokolády a pro první tři z obou kategorií i fidorek, které představovaly medaile. Kategorii A zcela ovládli muži. První místo získal s vůbec nerychlejším časem pan profesor Jan Šperl. Druhé místo obsadil pan profesor Jan Sýkora a třetí příčku obsadil pan profesor Miloslav Husák. V kategorii B zlato získal pan profesor Ivan Sluka. Na druhé místo se postavila paní profesorka Zinaida Hofmannová. Ta své zkušenosti získala nejspíš na svých cyklistických projížďkách. A na bedně je doplnila paní profesorka Iveta Bínová.

Nakonec patřilo poděkování hlavním organizátorům. Organizátorka Bianka Poláčková nám prozradila, že se závod bude konat příští rok. Většina účastníků i fanoušků si tuto akci chválila. Můžeme tím do budoucna říci, že se tento závod jednou stane školní tradicí a Hostivice RUN bude mít důstojnou konkurenci.

autoři textu: Bianka Poláčková, Vojtěch Brodský, Václav Novák

Výlet V.B do JumpArény Zličín

Dne 11.4 2017 třída V.B vyrazila na blízký Zličín, aby otestovala zde se nacházející Jump-arénu.

Ve dvou hodinách jsme dokázali vyzkoušet všechny atrakce, přičemž jich rozhodně nebylo málo. Nejdříve jsme vklopýtali na plac s trampolínami. Všichni jsme si teprve oťukávali terén, ale už jsme věděli, že rozhodně nebyla chyba tuto návštěvu uskutečnit. Někteří z nás (ti zkušenější co se týče trampolín a pohybu na nich) už stačili zaregistrovat kladinu vedoucí přes molitanové kostky a dvě palice – místo jako stvořené pro bitvy. Za malou chvíli už jsme tam byli všichni.

O několik modřin a skoků do kostek později se nám podařilo objevit další část zábavního parku – tu nafukovací. Zde si každý mohl vyzkoušet, jak by si nejspíše vedl v televizní soutěži jako je ,,pevnost Boyard‘‘ atrakce tady jako by k tomu vybízely. Kromě nich tu byl i lidský stolní fotbal, a přestože jsme měli více hráčů, než bylo zapotřebí, tak jsme se ohromně bavili. Poté jsme se vrátili zpět do první části a tentokrát se zapojila i paní učitelka.

Jestli existuje něco vtipnějšího než vybíjená na trampolínách, my jsme to nepoznali. Tak se stala perfektním zakončením i jinak velmi vydařeného výletu. Na konci těch dvou hodin jsme byli velmi vyčerpaní, ale zcela jistě nám to stálo za to a to i přesto, že nás další den čekala poznávačka z Biologie.

Všechny fotografie si můžete prohlédnout v galerii.

Leila Ahmadzai

Sportovní soutěže a úspěchy

Od začátku tohoto kalendářního roku se naše škola zúčastnila několika sportovních soutěží a získala spoustu cenných bodů do celkového hodnocení škol v okrese Praha – západ.

Házená

Začátkem měsíce února se družstva chlapců i dívek zúčastnila meziškolních turnajů v házené v hale při ZŠ Černošice. Soutěž zahájily dívky ve středu, 1.2.2017, ve složení Eiseltová Adéla, Janoušková Denisa, Klomínková Nicole, Rišková Natálie, Pavelková Nicole, Knight Rebecca, Navrátilová Marta, Koreňová Lucie, Cichoňová Eliška, Barochová Adéla, Kynclová Hana a Fürstová Daniela. Po napínavých bojích ve skupině i v semifinále, kde nakonec smolně prohrály se ZŠ Černošice, si těsným vítězstvím 4:3 nad ZŠ Rudná zasloužily bronzové medaile.

Chlapci se turnaje zúčastnili o den později ve složení Stoyka Stanislav, Žídek Tomáš, Kanta Ondřej, Kornacki Matyáš, Dudy David, Adam Richard, Ladman Marek a Toman Matěj. Ppo zajímavých bojích ve skupině nakonec obsadili sedmou příčku.

Basketbal

Na přelomu února a března se konaly turnaje v basketbale. Dívky do Jesenice vyrazily 28.2.2017 ve složení Eiseltová Adéla, Novotná Kamila, Klomínková Nicole, Rišková Natálie, Hrubá Anežka, Knight Rebecca, Navrátilová Marta, Koreňová Lucie, Holubcová Agáta, Sojková Kateřina, Tauberová Alžběta a Pokorná Anna. Po vítězství ve skupině vysoko prohrály semifinále s budoucími vítězkami turnaje a ani přes velkou snahu se jim nepodařilo uhájit bronz a skončily čtvrté.

Chlapci o dva dny později ve složení Holler Patrik, Dušek Mikuláš, Bačo David, Havlíček Adam, Solfronk Jaroslav a Dvořák David a skončili desátí.

Volejbal

Do Černošic se reprezentanti školy vypravili ještě jednou, na konci měsíce března na turnaje ve volejbale. Dívky ve složení Altmanová Kristýna, Janoušková Daniela, Klomínková Nicole, Novotná Kamila, Rišková Natálie, Eiseltová Adéla, Kynclová Hana, Hynková Adéla, Špringerová Aneta, Pokorná Anna, Koreňová Lucie a Navrátilová Marta odjely 21.3.2017. Ve skupině se jim podařilo vyhrát jeden zápas a zúčastnily se tak boje o sedmou příčku, který nakonec dopadl vítězstvím soupeře ze ŽŠ Hostivice.

Chlapci s menším počtem soupeřů bojovali o dva dny později ve  složení Černý Miroslav, Adam Richard, Kornacki Matyáš, Stoyka Stanislav, Vinš Jiří, Rath Daniel a Vítek Tomáš a boj o sedmé místo vyhráli.

Florbal

V tomto kalendářním roce se naši středoškolští studenti zúčastnili dvou florbalových turnajů. 22.února se kluci naší školy ve složení Lombino Marco, Janda Dominik, Král Adam, Pekárek Lukáš, Cihelka Marek, Bajtoš Marek, Bobek Martin a Voves Jakub zúčastnili prestižního turnaje „O Pohár ředitele Open Gate“ v Babicích a vybojovali pro naší školu krásné druhé místo. Fotografie a reportáž z turnaje si můžete prohlédnout a přečíst ZDE.

O měsíc později (20.3.) vyrazili do bojů o krajský titul středních škol do Sedlčan v podobném složení (Lombino Marco, Janda Dominik, Král Adam, Pekárek Lukáš, Cihelka Marek, Bajtoš Marek, Roztočil Matyáš a Rath Filip), bohužel se v těžké konkurenci extraligových hráčů i přes skvělé výkony nakonec do finálových bojů neprobojovali.

Všem sportovcům děkujeme za účast na sportovních kláních, reprezentaci školy a cenné body do meziškolního hodnocení škol.

Pro další informace a fotografie z akcí navštivte prosím stránky AŠSK.

Všechny fotografie si můžete prohlédnout v galerii.

Olympiáda v českém jazyce

Dne 29.11.2016 proběhlo na naší škole školní kolo Olympiády v českém jazyce. Během 2 vyučovacích hodin a jedné přestávky plnilo celkem 22 žáků ve dvou kategoriích jazykové a slohové úkoly. Z každé kategorie pak vzešli 2 vítězové, kteří se účastnili okresního kola.

Pro I. kategorii bylo okresní kolo pořádáno v Dolních Břežanech na tamní základní škole. Zde se olympiády účastnily žákyně Anežka Hrubá a Michaela Součková z IV.B.  Okresní kolo pro II. kategorii probíhalo v Benešově, kam byla nominována Eliška Mayerová a Kristina Řežábková z V.A.

Do krajského kola, pořádaného v Kladně a konaného dne 3.4.2017, postoupila Michaela Součková, která se v okresním kole umístila mezi prvními třemi. Do kola celostátního už bohužel nepostoupila. I tak lze však její postup do krajského kola považovat za velký úspěch, uvědomíme-li si množství základních škol, které se ve Středočeském kraji nacházejí a olympiády se účastnily.

Všem, kteří se zúčastnili, děkujeme a vítězům, ať už skončili kterýmkoliv kolem, gratulujeme.

Věra Tichá, 11.4.2017

Výstava fotografií na radnici města Hostivice

Rozhovor s Eliškou Mayerovou, studentkou kvinty A

Milí čtenáři, dnes jsem si pro Vás připravila rozhovor se studentkou místního gymnázia, s Eliškou Mayerovou, která pořádala dne 6.3.2017 vernisáž svých fotografií na hostivické radnici. A my jsme byli u toho.

Eliška je studentkou kvinty A, ve svém volnu se věnuje focení. Již minulý rok měla výstavu v knihovně Gymnázia Hostivice, která sklidila úspěch.

Eliška je zapojena do programu Cena vévody z Edinburghu, k dosažení bronzové úrovně (po půl roce usilovné práce na fotografiích) bylo potřeba uskutečnit veřejnou výstavu, což se jí povedlo, a to dokonce v krásných prostorách radnice.

Hlavní námět fotografií tvoří dřevěný panáček nazývaný Woody, který je zachycen pokaždé v jiné póze.

A mne zajímalo, jak vernisáž probíhala a jak byla Eliška spokojená.

 

Eliško, hned na začátku by mne zajímalo, jak ses dostala k focení a co je tvým námětem fotografií?

Fotografuji už dlouho, ale blíže jsem se tomu začala věnovat až před rokem díky programu Cena vévody z Edinburghu (DofE), do kterého jsem se zapojila. A tak jsem si zvolila v kategorii „rozvoje talentu“ právě fotografování. Jako cíl jsem si stanovila uspořádání výstavy, chtěla jsem tedy mít fotky na jedno konkrétní téma. Po nějaké době mě napadlo fotit dřevěného panáčka- Woodyho, který původně slouží jako předloha ke kreslení.

Kdybys měla shrnout tuto výstavu, co bys nám o ní řekla?

Na začátku jsem byla hodně nervózní (hlavně kvůli úvodnímu slovu, které jsem měla pronést). Nakonec to ale dopadlo ještě lépe, než jsem čekala. Přišlo také mnohem více lidí, než jsem předpokládala. Velkým překvapením pro mě bylo občerstvení, které připravila Radka Slížová s Petrem Sklenářem, moji známí, kteří provozují catering. Bylo to od nich moc hezké. Celkově jsem byla s vernisáží spokojená. Velmi jsem ocenila přítomnost místostarosty (JUDr. Vratislav Havelka) a tajemnice města Hostivice (Ing. Jarmila Štětinová).

Minulý rok jsi měla výstavu svých fotografií v knihovně gymnázia, co bylo důvodem změny přesunutí právě na radnici?

Bylo mi to nabídnuto, za což jsem moc ráda. Při této příležitosti jsem nafotila pár nových fotografií.

Chtěla bys někomu poděkovat?

Ano, ráda bych poděkovala hostivické radnici za poskytnutí opravdu krásných výstavních prostor a také vedení našeho gymnázia, že mi bylo vůbec umožněno vystavovat. Na začátku mi velmi pomohla paní profesorka Nývltová, se kterou jsme sestavovaly výběr fotografií k první výstavě u nás v knihovně. Při instalaci výstavy na radnici mi také velmi pomohli paní profesorka Kerhartová, pan Jašek a Anička Lukavská (od rozložení fotek po věšení rámů na zdi). Paní profesorka Harachová se mnou tvořila pozvánky. K tomu mě ještě celou dobu podporovala rodina.

A má poslední otázka je, zda chystáš něco konkrétního do budoucna?

Pár nápadů již mám, zatím ale nebudu nic prozrazovat :)

Děkuji Elišce za rozhovor a všechny bych chtěla tímto pozvat na návštěvu výstavy „Woody“ na hostivické radnici.

Natálie Desortová, studentka sexty ALyžařský výcvikový kurz Pec pod Sněžkou III.A

V posledním lednovém týdnu se tercie naší školy zúčastnila lyžařského výcvikového kurzu v Krkonoších ve Skiresortu Pec pod Sněžkou – Černá hora za pěkného mrazivého počasí. Podmínky pro lyžování byly ideální a dva dny jsme si užili i azurového nebe.

Tercie A doplněná o studenty starších ročníků vyrazila pod vedením pí. uč. Stibůrkové a Kerhartové a p. uč. Kučery a Šperla, technickou podporu z chaty zajišťovala také pí. uč. Gaďůrková. V Peci nás přivítala jasná obloha a rozcvička cestou do kopce na chatu Seibert na svahu Zahrádky nikoho neodradila a podvečerního výšlapu s výzbrojí a rozřazení do družstev dle výkonnosti se účastnili všichni.

Pondělí a úterý jsme cvičili a zdokonalovali pohyb na svahu, večerní program byl pestrý, spousta her a také večerní lyžovačka. Odpočinkový den nebyl až tak úplně odpočinkový, ale lyžování vystřídala pěší turistika, dopolední orientační závod v okolí chaty a odpolední vycházka do Pece na bobovou dráhu a doplnění zásob sladkostí. Večer měly děti možnost navštívit místní vyhřívaný bazén a ve zbytku dne týmy nacvičovaly vystoupení na závěrečný večer. Další dva dny se lyžaři a snowboardisté zdokonalovaly v naučených dovednostech. Ve čtvrteční večer nás přijel navštívit člen Horské služby v Peci pod Sněžkou a povykládal o práci a úkolech horských záchranářů a doplnil zajímavosti z praxe. Poslední večer se konala přehlídka závěrečných představení, vyhlášení výsledků celotýdenního snažení a předání cen. Páteční ráno jsme dobalili zbytky, připravili si balíčky na cestu a vyrazili směrem domů.

Jak jsme si kurz užili si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Za pedagogický dohled, Mgr. Miroslava Stibůrková

Výlet do Drážďan

Článek připravujeme, zatím si můžete prohlédnout fotografie.

Zeměpisná exkurze

V listopadu se žáci kvart zúčastnili zeměpisné exkurze. Navštívili jsme vodní elektrárnu ve Štěchovicích a Koněpruské jeskyně včetně jejich okolí. Následujícího dne byl podniknut výjezd do CHKO Kokořínska – Máchova kraje. Zde jsme ze Mšena pochodovali směrem na „Pokličky“ ku Kokořínu, kde jsme absolvovali prohlídku hradu. Závěrem exkurze byla návštěva hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích. Exkurze proběhla 14. – 16. listopadu. Cestovali jsme autobusy a vlakem za příjemných mrazivých, slunných i zamračených, listopadových dní.

Viděli jsme sílu vody v elektrárně i její přírodní dílo v Koněpruských jeskyních. Stejně tak i její miliony leté  působení na pískovcích na Kokořínsku. Prožili jsme podzimní přírodu Kokořínska, která bývá jeho návštěvníkům skryta, neboť zelené listí v létě zahaluje krásné skály do temných korun stromů, zatímco v listopadových dnech leží zežloutlé na zemi a podkresluje krásu podzimního času.

Ve skanzenu jsme zavzpomínali na pominulé přírodní bohatství našeho kraje i dřinu lidí, které ho získávali pro potřeby společnosti.

Sportovní soutěže a úspěchy

Sportovní soutěže a úspěchy

Od začátku školního roku se naše škola zúčastnila několika sportovních soutěží a získala spoustu cenných bodů do celkového hodnocení škol v okrese Praha – západ.

Přespolní běh

V září se družstva chlapců (ve složení Dominik Janda, který zároveň získal individuální ocenění za 3.místo, Marek Cihelka, Jiří Vinš a Patrik Holler) a dívek (Adéla Eiseltová, Natálie Rišková, Hana Kynclová a Adéla Barochová) zúčastnila závodu v přespolním běhu v okolí ZŠ Jílové. Všichni chlapci dokázali přiběhnout ve výborném čase a umístit se tak na prvním místě a zajistit si postup do krajského finále. Dívky závod zaběhly také ve velmi slušném čase a jen o málo jim utekla bronzová pozice. Obě družstva tak do tabulky připsala velmi slušný počet bodů.

Krajského finále chlapců se pak účastnilo družstvo ve složení Dominik Janda, Marek Cihelka, Jiří Vinš, Marek Ladman a David Dudy. Na závodech, které se konaly začátkem září v Kolíně, se ve velmi silné konkurenci atletických a sportovních škol zúčastnili na krásném sedmém místě.

Minifotbal

Začátkem října se chlapecký tým ve složení Marek Cihelka, Ondřej Kanta, Jiří Vinš, Tomáš Vítek, Jan Horváth, Tomáš Žídek, Matyáš Kornacki a David Dvořák zúčastnil okresního kola v minifotbale na stadionu SK Podolí. Po velmi bojovných výkonech se však klukům nakonec nepodařilo postoupit ze skupiny a neúčastnili se tak finálových bojů. Nicméně i za tyto sportovní výkony je třeba chlapce pochválit.

Florbal

Druhá polovina listopadu patřila florbalovým turnajům, které se konaly v areálu sportoviště Hamr na Braníku. Chlapeckého turnaje se zúčastnilo naše družstvo ve složení David Dudy, Mikuláš Dušek, David Dvořák, Adam Havlíček, Jakub Maličkay, Jan Rada, David Senčák, Adam Dyntar a Ondřej Černý. Bohužel byl tým oslaben o žáky kvart, které měly v tomto termínu zeměpisné expedice, a tak bylo velmi těžké soupeřit s konkurencí starších ročníků a nakonec se ze skupiny postoupit nepodařilo. Za bojovné výkony je však potřeba chlapce pochválit. V příštím roce určitě uvidíme boj o medaile.

O týden později na Braník odcestovaly také dívky a to ve složení Adéla Eiseltová, Anežka Hrubá, Nicole Klomínková, Kamila Novotná, Nicole Pavelková, Rebecca Knight, Helena Davídková a Lucie Koreňová. S velkou touhou po vítězství a obrovským nasazením nakonec dokázala děvčata vybojovat druhé místo v základní skupině a postoupit tak do dalších bojů. V semifinálové skupině však nakonec bohužel velmi těsně skončilo družstvo našich holek třetí, a tak se jim nepodařilo probojovat se do bojů o medaile. Za krásné páté místo je však potřeba je velmi pochválit.

Všem reprezentantům školy moc děkujeme za předvedené sportovní výkony!!!

Zdroj fotografií: http://www.asskprahazapad.cz/?page=10

Pro další informace a fotografie z akcí navštivte prosím stránky AŠSK.

Škola v přírodě 2016

V týdnu od 19. září byla naše třída na škole v přírodě. Jeli jsme do Českého ráje do penzionu Hamštejn. Penzion měl dvě části: obytnou část, kde byla i jídelna, a klubovnu. Pokoj, kde jsem byl se spolužáky ubytovaný, se mi líbil. Bylo nás na pokoji pět. Jídlo mi vcelku chutnalo, nicméně jídlo od maminky to nebylo :)

Okolí penzionu bylo krásné, měli jsme výhled na zříceninu hradu Trosky. Učitelé se každý den snažili, abychom se nenudili, tak vymýšleli různé soutěže a výlety a poslední den jsme absolvovali celodenní výlet na hrad Frýdštejn, který byl sice náročný, ale mně se to moc líbilo :)

Všichni učitelé, kteří tam s námi byli, byli moc fajn a já jsem rád, že jsme se mohli všichni lépe poznat. Pokud mohu soudit, nikomu z nás se v pátek domů nechtělo :)

Moc děkuji všem, kteří tento výlet zorganizovali a byl bych rád, kdyby se ještě někdy podobná akce opakovala.

Dominik Černoch

Více fotografií naleznete v galerii.