Akce

Cykloturistický kurz

Začátkem června se Sekunda A spolu se svým doprovodem – pány učiteli Šperlem a Kučerou a paní učitelkou Stibůrkovou vypravila na cykloturistický kurz do Roztok u Křivoklátu.

Akce odstartovala zkouškou koordinace a spolupráce, kdy jsme se všichni museli i se svými jízdními koly nasoukat v limitu do rychlíku směr Rakovník. Vše se povedlo a stejným způsobem jsme všichni bez problémů vystoupili v zastávce Lužná u Rakovníka. Odtud nás čekala příjemná cesta po cyklostezce podél Čistého potoka až na koupaliště v Rakovníku, kde jsme se osvěžili, pohráli si a naobědvali se. Nabití novou energií jsme pokračovali opět podél potoka, tentokáte Rakovnického, směrem k našemu cíli a hradu Křivoklát. 32km v sedle uteklo jako voda a celá skupinka se ocitla v příjemném prostředí kempu Višňová – Hájek. Obsadili jsme přidělené chatičky, vyzkoušeli teplotu Berounky a po večeři následovalo rozdělení do týmů a soutěže o první týmové body, aneb jak se vlastně pojmenovat?

S ránem na nás vykouklo slunce a po snídani proběhlo také vyhodnocení včerejší soutěže. V duchu týmových her, zejména na rozvoj spolupráce, probíhal celý dopolední program. Soutěže ve žlábcích, s lanem, v přenášení předmětů, v překonávání překážek a v neposlední řadě vyhlášený skalní golf, všechny tyto aktivity přinesly do týmů cenné body.

Po obědě následovala zase koupačka v Berounce a pak se skupinky vydaly podle mapy hledat kontroly – ano, vyrazili jsme na orientační běh po okolí s deseti stanovišti, kde byly přichystány úkoly na logiku, paměť a tvořivost. Večer před večerkou ještě proběhly turnaje v soutěžích ringo a pétanque. A pak už honem spát a odpočinout si před zítřejším výletem!

Středa byla ve znamení „celodeňáku“, při snídani jsme si vyzvedli balíček, zkontrolovali naše jízdní stroje a vyrazili podél Berounky údolím zlatých úhořů po stopách Oty Pavla až do kempu Ahoj!, hojně vyhledávaném vodáky, kde jsme se nasvačili a vykoupali. Odtud nás čekala cesta do kopcovitějšího terénu směrem od řeky přes Skryje a lesy CHKO Křivoklátsko zvlněným terénem až do Karlovy Vsi, odkud jsme příjemnou cestou sklesali zpět do Roztok a dále se vydali dobře známou cestou přes serpentýnu ke kempu. Před večeří jsme si ještě skočili do řeky. V podvečer jsme si zase zasoutěžili, miňonková hra, přetahovaná a proskákej tu s tenisákem.

Čtvrteční dopoledne jsme vyrazili na kánoe. Zpočátku opatrné ovládání lodiček a v některých případech točení se na místě se postupně u všech po odborném výkladu vylepšilo a všichni malí vodáci se shodli, že na vodě je prostě krásně! Samozřejmě nesměla chybět ani obratnostně-rychlostní soutěž, následovaná dalšími dvěma disciplínami, které již proběhly na souši. Odpoledne jsme se vypravili po svých na prohlídku hradu Křivoklát, abychom se trochu seznámili s historií místa našeho pobytu. Večer nás čekaly poslední dvě soutěžní disciplíny – přehazovaná a hod raketkou. Odborná komise pak celotýdenní snažení vyhodnotila u táboráku a zasloužených špekáčků.

Týden utekl jako voda a bylo tu páteční ráno. Sbalit, naložit, nasnídat a jedem domů k maminkám. Zdálo se, že času máme dost a v Lužné si ještě na vláček počkáme. Nečekaně nás ale potkal defekt a oprava děravé duše a lehké zdržení. Nicméně vše jsme nakonec s přehledem zvládli a v pořádku dorazili zpět do Hostivic.

Přálo nám počasí, parta byla fajn, soutěží plno, zábavy taky a nakonec - i ta bojovka byla! J

Jak jsme si celou akci užili se můžete podívat ZDE.

Za pedagogický dohled a účastníky kurzu, Mgr. Miroslava Stibůrková

 

Majáles 2016

V pátek 27. května. 2016 se uskutečnil 5. Majáles Gymnázia Hostivice na Husově náměstí v Hostivici s mottem progamu Je jen jeden svět.

Majáles svým úvodním slovem zahájila paní ředitelka Ing. Bc. Petra Šnajberková a společně s Mgr. Lenkou Píchovou, třídní učitelkou 4. A, předaly maturitní vysvědčení všem letošním maturantům. S maturanty jsme se rozloučili studentskou hymnou.

A pak již odstartovalo majálesové letadlo typu KO 2016 na linceTVS 2705 z Moskvy do Prahy, na jehož palubě všechny přivítala dvojice sympatických stevardů Johana Starková a Vojtěch Kácha, studenti kvinty A. Na přípravě celého letu se podíleli především studenti kvinty A a jejich třídní učitelka Mgr. Jana Tomsová.

Letadlo mělo naplánováno několik mezipřistání v různých zemích světa, které studenti jednotlivých tříd představili krátkými tanečními vystoupeními nacvičených pod vedením Emy Tomanové. Po zdárném přistání na hostivickém náměstí mohli ještě přítomní zhlédnout několik zdařilých vystoupení. Zazněly anglické, francouzské a německé písničky, recitace v němčině, několik vtipných vystoupení i taneční vystoupení studentek kvinty A.

Ani na letošním majálesu nechybělo slavnostní šerpování studentů budoucí primy a předávání Hostíků studentům za vzornou reprezentaci gymnázia v krajských kolech studentských soutěží.

Celý program byl doprovázen výraznými rytmy bubnů, které nacvičili studenti z různých tříd pod vedením Viktora Klučky z kvinty A. Závěrečnou tečkou za letošním Majálesem byla bubenická show Batucada Bandu.

Z náměstí v podvečer odcházela většina diváků spokojena, spokojeni byli účinkující i organizátoři z řad žáků a pedagogů. Všem patří velké poděkování.

Video a fotografie naleznete zde.

Mgr. Eva Matysová

Exkurze do Paříže - květen 2016

Před pár dny bylo několika lidem z naší školy umožněno jet do Paříže a okolí. Já jako jedna z nich bych vám chtěla tuto zkušenost předat prostřednictvím tohoto článku. Jelikož je Paříž moc krásné místo, jistě není nikdo, kdo by se tam rád nepodíval, proto bych ráda všem, kteří si článek přečtou, přiblížila jak její radosti, tak i strasti z pohledu mě jako turisty.

Musím bohužel přiznat, že výlet pro mě nezačal nijak slavně. Náš pečlivě nařízený budík měl totiž zdá se vybité baterie a to mělo za vinu, že jsme přišli pozdě na sraz k autobusu a navíc jsem ještě zapomněla tašku s jídlem a zjistila, že se můj telefon nestihl nabít a s ním i tablet. Naštěstí se mi navzdory osudu nakonec podařilo vyrazit s ostatními.

Po cestě jsme v Plzni nabrali naši průvodkyni, která nás seznámila s předběžným plánem cesty i celého zájezdu. Já si na první zastávce u benzinové pumpy nakoupila jídlo, což vyřešilo můj problém s ním. Po celou dobu cesty jsem se nudila v důsledku vybitého telefonu i tabletu a zároveň zapomenutým sluchátkům. Dále by se dalo říci, že cesta probíhala harmonicky a podle plánu, dokud jsme nedorazili do blízkosti Francie, kde bylo mnoho nepříjemných objížděk, kvůli kterým dorazil náš autobus na místo určení až za patnáct hodin od výjezdu.

Pravděpodobně všem z nás byly nepříjemným překvapením rozměry našich pokojů, které by se nejspíše daly přirovnat k pokojíčkům pro panenky, měli jsme však celou noc, abychom si zvykli na ně i na ještě drobnější koupelny. Ráno v denním světle se vše začalo jevit poněkud optimističtěji, a tak na společné snídani vládla příjemná atmosféra.

První den hned po snídani naše výprava, složená převážně z dívek, vyrazila v teď nám již důvěrně známém autobuse směrem do centra Paříže. Po cca hodině jízdy jsme se ospale vypotáceli před muzeum d‘Orsay na břeh řeky Seiny, což bylo podle většiny úžasné místo pro tvorbu mnoha fotek. Počasí nám v této chvíli ještě přálo – bylo velmi jasno s teplotou kolem dvaceti stupňů, zkrátka jako stvořené pro pěší turistiku. Před vstupem do muzea jsme absolvovali povinnou prohlídku našich zavazadel a poté už jsme jenom obdivovali všechna umělecká díla, která jsme jen mohli. Po úžasné přehlídce děl nejznámějších světových malířů a sochařů nám vyhládlo, proto byl odsouhlasen odjezd do Latinské čtvrti a tím pádem i k mnoha stánkům s rychlým občerstvením. Poté, co jsme uklidnili naše žaludky, se dále pokračovalo Latinskou čtvrtí až k Sorbonně – prestižní francouzské univerzitě s působivou historií, kolem níž se dalo projít až k budově Pantheonu. Následovala procházka do Lucemburských zahrad, kde jsme se o kousek minuli se samotným francouzským prezidentem.

Druhý den začal obdobně jako ten první, ale dostali jsme nařízeno vstát o půl hodiny dříve. V plánu byla návštěva zámku ve Versailles, takže cesta autobusem byla delší. Prohlídka zámku za to však naprosto bezpochyby stála. Po další nezbytné prohlídce afroamerickými bodyguardy jestli u sebe náhodou nemáme bombu, nám byla rozdána zvláštní zařízení, která na nás po stisknutí příslušné číselné kombinace vychrlila anglický výklad o místnosti, kde jsme se nacházeli. Další metou byly Versailleské zahrady. Paní průvodkyně nás navnadila na procházku k vesničce Marie Antoinetty a ti hloupější z nás (včetně mě samotné) se rozhodli přijmout tuto výzvu v časovém limitu, jenž nám byl dán – tedy za jednu hodinu. Byla jsem tvrdě poučena o tom, že má schopnost orientovat se v mapě je skutečně mizerná – do vesničky se nám pochopitelně dorazit nepodařilo. V tuto chvíli byl na řadě výšlap, na který jsme všichni čekali – ten na Eiffelovku. Před ním nás však čekala tentokrát ještě o dost důkladnější prohlídka zavazadel atp. a po ní ještě další. Vyjeli jsme až nahoru a kochali se výhledem, poté to samé o něco níž a pak zase, až jsme byli dole. Pak autobus vysadil ty, kteří si chtěli udělat slavné fotky z Trocadéra. Kvůli nepřízni počasí se přesunula procházka po památkách na další den a místo toho byla navržena exkurze do Louvru. Ten byl pochopitelně téměř nepřekonatelný, nicméně průvodkyně nás informovala, že projít ho celý by bylo zhruba na měsíc a tak nám nezbylo nic jiného než najít jen ty expozice, které nás zajímaly nejvíce. Na tomto místě, se také část z nás setkala se svou spolužačkou, která má nyní v Paříži svůj domov a ráda se k nám přidala i další den.

Třetího dne se konečně uskutečnila slibovaná procházka začínající u katedrály Notre Dame. Procházka katedrálou byla okořeněna výkladem Amálky, která ho už očividně slyšela mockrát. Prošli jsme kolem květinového trhu a pak se dopravovali metrem. Tímto způsobem nám bylo umožněno vidět zajímavé památky nebo čtvrti jako např. Centre Pompidou, Sainte Chapelle a Montmartre až jsme dorazili k Sacré-Cœur. Dole v Montmartru se dalo nakoupit mnoho suvenýrů, a tak se naše malé skupinky scházely až přímo před bazilikou. Cestou k ní si však někteří z nás prožili nepříjemná setkání s místními obyvateli, kteří se nám velice neodbytně pokoušeli vnutit věci, které jsme nepotřebovali ani nechtěli, nebo z nás vymámit co možná nejvíce peněz, což se jim občas bohužel povedlo. Výhled z baziliky byl ovšem ohromující a společně s několika zpěváky před ní nám zvedl náladu. Pokračovali jsme k Moulin Rouge a do La Defense – moderní čtvrti, která na mě udělala velký dojem. Tam se vyřídili dodatečné nákupy.

Po tomto vyčerpávajícím týdnu plném varování před krádežmi a prohledávání našich tašek jsme byli na cestě domů a připravovali se na noc v autobuse. Ta se přerušila jen na tak dlouho, abychom si mohli prohlédnout jednu z nejkrásnějších gotických katedrál ve Francii – katedrálu v Remeši. Přes všechno nepohodlí, co se nám přihodilo, to pro mě byl bezpochyby obohacující zážitek. Pro ty, kteří se tohoto výletu zúčastnili, mám omluvu, jelikož má paměť je děravá a proto je možné, že jsem nějaký zážitek či památku zcela vytěsnila, nebo ji dala na jiný den, než se skutečně udála.

Více fotografií naleznete v galerii.

Leila Ahmadzai, kvarta B

Labutí jezero

Dne 3. 5. 2016 jsme v době maturitních písemných prací zhlédli v Městském divadle Slaný představení Labutí jezero Petra Iljiče Čajkovského.

Ačkoliv ve světovém baletním odkazu najdeme mnoho znamenitých titulů, jen jeden z nich pronikl do širokého povědomí veřejnosti jako synonymum klasického tance.Nesmrtelný příběh o lásce prince Siegfrieda a něžné princezny Odetty, kterou zlý čaroděj Rudovous proměnil v labuť. Inscenace, která byla nově nastudována s žáky Baletní přípravky Terpsichoré, vědomě ctí původní verzi díla tvůrců Maria Petipy a Lva Ivanova a jeho velkolepý pohádkový ráz, současně však nezůstala nic dlužna ani obdivovatelům vytříbené baletní techniky, kterou jsme obdivovali v podání předních sólistů baletu Národního divadla.V hlavní roli vystoupila první sólistka baletu Národního divadla v Praze, nositelka ceny Thálie Miho Ogimoto.

Naše škola na Juniorském maratonu!

Ve středu 20. dubna se deset našich statečných studentů vydalo na pražský Juniorský maraton v parku Stromovka u výstaviště Holešovice. Musím podotknout, že hned den před maratonem jsme měli ještě komplikace s absencí, ale i přes velké přemlouvání jsme se ráno všichni střetli v pořádku. Počasí jsme (jak se dá říct) vskutku podcenili a při registraci naší školy nám chlad procházel do kosti, naštěstí hrála taneční hudba od diskžokeje Aleše Matoušky a my se v klidu mohli zahřát skákáním do rytmu. Hned na úvod jsme byli uvedeni "briefingem". Juniorský maraton je v podstatě štafeta deseti lidí, kde každý člen běží 4.2 km. Náš tým z Hostivic zaběhl ve slušném čase 3 hodiny 13 minut a 46 sekund. Z mého názoru je to na náš první maraton a bez vysloveně běžeckého tréninku většinu členů skvělý time. Osobně si hodně cením kluků z kvarty (Marco Lombino, Dominik Janda, Tomáš Formáček) a Natálie Ryškové z tercie B, kteří se nebáli takové dálky ani plnoletých soupeřů. Maraton jsme si užili a všichni se těšíme na další ročník v ještě lepším čase!

Běžci : Marek Bajtoš, Martin Beroun, Christian Langer, Vojtěch Kácha, Johanka Starková - Kvinta Tomáš Formáček, Dominik Janda, Marco Lombino - Kvarta Anna Pokorná, Natálie Ryšková - Tercie

Článek : Marek Bajtoš

Sekunda A na kolech!

Dne 18.4. se Sekunda A naší školy vydala v doprovodu paní učitelky Stibůrkové a Müllerové a pana učitele Sluky na cyklovýlet do okolí Hostivic!

V úvodu celé akce jsme si vysvětlili jak je potřeba se chovat na silnici a co má mít správný cyklista na sobě a na kole. A výlet mohl začít. Nejdříve jsme vyrazili kolem Litovického rybníka příjemnou cyklostezkou až na hrad Červený Újezd, kde jsme posvačili a zkontrolovali styl jízdy a upravili výšku sedla, abychom mohli pokračovat dál s větším pohodlím. Potom naše skupina dojela až do Ptic do stáje Tamare, kde se odvážlivci povozili také na koňském hřbetě, a do party cyklistů přibyl poslední člen. Odtud jsme popojeli asfaltkou mezi poli do Chýně a lesní stezkou pokračovali dál až k Hostivickým rybníkům. Tam už nás čekala poslední aktivita celého dne – boj o vlajku! Třída se rozdělila na dvě party a každá musela ohlídat své území a ti lepší ukořistili vlajku svého nepřítele.

Dopolední program skončil a každý se vypravil se svým kolem zase zpět domů. Přípravu na cykloturistický kurz v červnu zvládlo všech 22 odvážlivců a my už se moc těšíme, jak si to v létě všichni užijeme!

Na fotografie z výletu se můžete podívat ZDE.

Za pedagogický dohled, Mgr. Miroslava Stibůrková

Výlet do Lán, aneb po stopách a životě Tomáše Garrigua Masaryka

V úterý 22. března 2016 jsme se, třída 4. A Gymnázia Hostivice zúčastnili výletu do Lán. Lány leží asi 35 km západně od Prahy, této malebné obci dominuje zejména lánský zámek, který je od dob T. G. Masaryka letním sídlem prezidentů České Republiky.

Náš výlet začal brzy ráno, kdy jsme měli sraz s naší paní profesorkou před lánským hřbitovem. Nejprve jsme se s paní průvodkyní vydali na prohlídku výstavy věnované životu lidí za první republiky a osobnosti našeho prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Na úvod pro nás byly připravené pracovní listy, do kterých jsme mapovali fakta i zajímavosti o jeho životě. Začali jsme prohlídkou úvodní část expozice muzea, která představuje T. G. Masaryka a jeho rodinu. S paní průvodkyní jsme si popovídali o významných momentech v jeho životě. Významnými událostmi byli bezesporu Hilsneriáda a Rukopisy, kdy se veřejně postavil proti jejich pravosti a jak se dalo čekat, vysloužil si tím velkou nelibost z řad mnohých občanů. V této části jsme si také mohli prohlédnout osobní předměty patřící jednotlivým členům rodiny, přičemž k nejvzácnějším zde patří společenské šaty Charlotty Garrigue. Dokonce jsme se dozvěděli, i jaké pochutiny měli členové rodiny nejraději. Poté následovala další část expozice, věnována období první světové války, kdy T. G. Masaryk odjel do zahraničí, aby se aktivně podílel na budování našeho státu. Toto období prezentují především uniformy a památky na československé legionáře. Atmosféru válečného období dokreslují rekonstrukce dobových zákopů. Další část expozice je zaměřena na Masarykovo prezidentské období, jeho cesty po republice, pobyt na Pražském hradě a v zámku v Lánech. K nejvzácnějším sbírkám této části patří bezpochyby jeho jezdecký oblek, neboť jezdectví bylo jeho celoživotní vášní. Další část výstavy upouští od Masaryka a věnuje se tématice životu žen a mužů za první republiky, jejich zájmům, trávení volného času, vzdělání, jejich společenskému postavení a zejména jejich všednímu životu. Nejzajímavějším pro nás bylo, že jsme si mohli prohlédnout vystavené předměty, které byly nedílnou součástí každodenního života, unikátní staré vysavače, domácí pračky, šicí stroje a mnoho dalších velmi zajímavých exponátů. Touto částí jsme skončili výstavu v muzeu T. G. Masaryka.

Po krátké přestávce následovala další část, kdy nás paní průvodkyně vzala do Pamětní síně věnované Alice Masarykové, která byla zakladatelkou českého Červeného kříže. Zde jsme se dozvěděli informace o jejím životě a její charitativní práci. Taktéž jsme měli možnost prostudovat historii Červeného kříže, případně se zeptat na nějaké dotazy. Náš výlet jsme zakončili návštěvou lánského hřbitova, kde jsme se mohli podívat na hrobT. G. Masaryka a jeho rodiny, která je zde taktéž pohřbena.

Osobně jsme měli možnost poznat zase nové místo, rozšířit si své znalosti. Nejvíce se nám líbila část věnovaná všednímu životu žen za první republiky. I přes to, že některé části výstavy byly méně zajímavé, si myslím, že se nám výlet docela vydařil.

Eva Streiblová

 

Lyžařský výcvikový kurz Pec pod Sněžkou III.A a III.B

V únorových týdnech se Tercie naší školy zúčastnily dvou po sobě jdoucích lyžařských kurzů. Obavy z nedostatku sněhu se naštěstí nepotvrdily a oba kurzy proběhly v poměrně pěkných sněhových podmínkách ve Skiresortu Pec pod Sněžkou – Černá hora, občas se na nás usmálo i azurové nebe a slunce.

První vyjela do hor III.A v téměř kompletním složení pod vedením pí. uč. Stibůrkové, Nývltové a Müllerové a p. uč. Kučery (který kurzům po celou dobu tvořil oporu v podobě zdravotníka první kategorie). V Peci nás přivítalo mrholení, které nás před první týmovou hrou naštěstí obešlo. Rozcvička cestou do kopce na chatu Viktorka nikoho neodradila a večerních radovánek na sněhu před chatou se účastnili všichni.

Pondělí a úterý jsme cvičili a zdokonalovali pohyb na svahu, večerní program byl pestrý, spousta her a také zajímavá a poutavá přednáška horské služby. Odpočinkový den nebyl až tak úplně odpočinkový, ale lyžování vystřídala pěší turistika, dopolední orientační závod v okolí chaty a odpolední vycházka do Pece na bobovou dráhu, která byla bohužel z důvodu hustého sněžení uzavřena (děti nicméně celou aktivitu absolvovaly ještě před sobotním odjezdem, takže o zábavu nepřišly). Večer děti shlédly naučné video o krajině Krkonoš (které pro své vrstevníky svojí výřečností směnila jedna skupina již při nedělní hře) a ve zbytku dne týmy nacvičovaly vystoupení na závěrečný večer. Příští dva dny na nás konečně vykouklo slunce a lyžování tak bylo zase o něco veselejší, všechny skupiny se zdokonalovaly v naučených dovednostech a do čerstvého sněhu se vydaly také večer při dalších soutěžích a hrách. Poslední večer se konala přehlídka závěrečných představení, vyhlášení výsledků celotýdenního snažení a diskotéka.

V sobotu proběhla výměna kurzů, přijela III.B doplněná o několik kvartánů a pí.uč. Nývltovou a Müllerovou vystřídal p.uč. Šperl a instruktorka Nela Eflerová. Po stopách předchozí třídy se skupinka vydrápala k chatě, posvačila a večer už nás všechny čekaly radovánky v napadlém prašanu. V noci bohužel přišla velká obleva a sněžení se proměnilo v nepříjemné mrholení, které nás na svah doprovázelo téměř celé dva dny. Na úterní „orienťák“ už ale děti vyrazily v příjemném zimním počasí s prosvítajícím sluníčkem. Při odpoledni na bobové dráze připadl čerstvý sníh a tak se poslední dva dny na svahu lyžovalo parádně, se sluncem v zádech a prašanem pod nohama. Soutěže, přednášku z horské služby i přínosné Minuty z Krkonoš si děti také užily. Celý kurz trošku pokazila střevní viróza, ale všichni pacienti se s nemocí obvykle rychle vypořádali a většinou byli druhý den na svahu a v akci. Celý kurz jsme klasicky uzavřeli čtvrteční diskotékou a v pátek po ránu jsme horám zamávali a vyrazili směrem domů.

Jak jsme si oba kurzy užili si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Za pedagogický dohled, Mgr. Miroslava Stibůrková

Naši studenti na gymnáziu Open Gate

Ve středu 11. února jsme se vydali na gymnázium Open Gate do Babic u Říčan, kam jsme přijeli odehrát florbalový turnaj „O pohár ředitele“. Do školy se naše výprava vydala úplně poprvé, tedy až na našeho zeměpisáře Jana Šperla, který na Open Gate kdysi učil. Věděli jsme, že turnaj bude velkou výzvou, protože jsme dorazili v „komorním počtu“ a opět hráli se staršími studenty.

V prvním zápasu jsme se střetli s Gymnáziem Jana Palacha. Výsledek skončil remízou 1:1, v utkání dal gól Marco Lombino, který se však následně zranil. Další zápas jsme hráli s domácími studenty. V očekávané bouřlivé atmosféře Marek Bajtoš zachraňoval remízu 2:2. Poslední zápas ve skupině jsme odehráli s gymnazisty z Teplic, kteří byli horkými favority celého turnaje. Přestože jsme v zápase udržovali dlouho krok, nakonec jsme prohráli 1:4.

Do play off jsme již nastupovali pouze v pěti. Klíčový čtvrtfinálový zápas jsme sehráli proti Střední škole výpočetní techniky. Těžké, zajímavé a velmi vyrovnané klání, které jsme díky týmovému duchu a nasazení vyhráli na nájezdy 3:2.

V semifinále na nás čekal další velký favorit turnaje - Gymnázium Jaroslava Seiferta. „Sajfrťáci“ nás celkem hladce poslali do souboje o třetí místo. Opět nás čekalo střetnutí s gymnazisty Jana Palacha. V utkání jsme se střelecky prosadili všichni a zvítězili 6:2. Domů jsme odcházeli s bronzem na krku s odhodláním, že příště chceme ještě výš!

Hostivická sestava:
Marco Lombino, Marek Cihelka, Adam Král, Dominik Janda, Marek Bajtoš, Danielle Brugioni, v bráně Hugo Novotný, pod pohledem trenéra Jana Šperla.

Marek Bajtoš

Turnaj ve florbale

Ve čtvrtek dne 21.1. jsme se vydali do extraligové haly ve Střešovicích odehrát turnaj, který pořádala Vysoká škola finační a správní. Turnaj byl určen pro střední školy, ale z naší školy se také statečně účastnili i studenti z kvarty (9. ročník). Turnaj pro nás začal překvapivě úspěšně, neboli jsme hráli proti výrazně starším žákům.

Nás to ale nijak nepostrašilo a první zápas jsme smetli SOŠ a SOU Dubno 10:0!

Krásný pocit jsme zažívali do chvíle, kdy nás čekal zápas proti vítězi minulého ročníku turnaje- Gymnázium Chodovická. Byl to složitý zápas, ale díky týmovému duchu a skvělé hře jsme vyhráli 9:8. Z outsiderů turnaje jsme se stali náročnými soupeři!

Další zápas byl proti SOU gastronomie a podnikání, kde jsme vyhráli 7:2. Jinými slovy nás nemohl nikdo zastavit.

Posledním vyzyvatelem bylo Gymnázium Nad Kavalírkou. Avšak náhle jsme ztratili chtění do zápasu a podlehli jsme "Kavalířanům" 2:9. Poslední zápas nám bohužel zkazil skóre v tabulce a ze třetího místa jsme neměli možnost postoupit. Je to opravdu smůla, holt takové věci se na turnajích stávají.

Můj názor: Za tenhle turnaj se není za co stydět, podle mě jsme hráli ten nejlepší florbal na turnaji. Hodně cením kvartány, že se nebáli do akcí s vyššími ročníky jako jsou například druháci, či třeťáci. Těšíme se na další ročník, kde se nám medaile bude hupat na krku :)

Florbalu se účastnili (v sestavách):

1) Marco Lombino (kvarta); Dominik Janda (kvarta); Marek Bajtoš (kvinta)
2) Adam Král (kvarta); Matyáš Roztočil (kvarta); Danielle Brugioni (kvinta)
3) Lukáš Pekárek (kvarta); Marek Cihelka (kvarta); Martin Beroun (kvinta)
Trenér: Ing. Ivan Sluka

Marek Bajtoš

Stříbrný florbal

Chlapci našeho gymnázia se opět zúčastnili meziškolní sportovní akce pro základní školy a víceletá gymnázia, tentokráte se jednalo o okresní finále ve florbale pro IV. věkovou kategorii starších hochů. Akce se uskutečnila 24.11.2015 ve Sportovním areálu HAMR Braník v Praze 4. Turnaje se zúčastnilo celkem 15 týmů škol našeho okresu, které byly nalosovány do čtyř skupin. Naši hoši byli přiřazeni do skupiny C, soupeřili proti ZŠ Roztoky, ZŠ Dolní Břežany a ZŠ Mníšek pod Brdy.

O výbornou reprezentaci naší školy se postarali žáci z IV.A Marco Lombino, Adam Král, Lukáš Pekárek, Matyáš Roztočil a Tomáš Formáček a z IV.B Lukáš Hugo Novotný, Dominik Janda, Marek Cihelka, Martin Bobek, Dan Fišer a Pepa Háječek.

Ve skupině naši chlapci začali proti ZŠ Dolní Břežany výborně, výhrou 6:1. Utkání proti ZŠ Mníšek pod Brdy bylo naprostou ukázkou naší převahy, kdy soupeř nevstřelil jedinou branku, naopak naši kluci jich vsítili 8 – 8:0. Vítězství ve skupině si pak potvrdili výhrou 6:1 nad posledním soupeřem základní části – ZŠ Roztoky. Po úspěšné skupině kluky čekalo čtvrtfinále, kde zvítězili nad ZŠ Nučice 3:1. V semifinále kluci opět přidali a zvítězili nad ZŠ Davle 4:1 a kvalifikovali se tak do finále o zlato! Hra se ZŠ Černošice byla napínavá až do samotného konce, naši hoši měli jasně větší množství šancí, nicméně o výsledku se rozhodlo až při samostatných nájezdech. Naši kluci měli bohužel smolnější zakončení, kdy proměnil pouze Marco Lombino, ovšem soupeři se do naší branky dařilo. Přestože na množství vstřelených gólů měli naši chlapci nad svými soupeři jasnou převahu - 27:4, patřila jim nakonec trochu hořká, ale krásná stříbrná pozice!!! Nicméně Získali tak pro naše gymnázium cenné body do celkového dlouhodobého hodnocení škol v našem okrese. Všem sportovcům děkujeme za výborné sportovní výkony!!!

Kompletní výsledky turnaje a pořadí škol najdete na stránkách AŠSK.

Mgr. Miroslava Stibůrková

Bronzový florbal

Naši studenti se opět zúčastnili meziškolní sportovní akce pro základní školy a víceletá gymnázia, tentokráte se jednalo o okresní finále ve florbale pro III. věkovou kategorii mladších hochů. Akce se uskutečnila 6.11.2015 ve Sportovním areálu HAMR Braník v Praze 4. Turnaje se zúčastnilo celkem 17 týmů škol našeho okresu, které byly nalosovány do čtyř skupin. Naši hoši byli přiřazeni do skupiny D, soupeřili proti ZŠ Roztoky, ZŠ Davle a ZŠ Mníšek pod Brdy.

O výbornou reprezentaci naší školy se postarali žáci z III.A Marek Malina a Jakub Kalný, z II.A Jakub Maličkay, Mikuláš Dušek, Jan Rada, Hynek Janiš, Adam Havlíček, David Dudy a David Dvořák a z I.A David Senčák, Lukáš Lemer, Ondřej Černý a Václav Novák.

Ve skupině naši chlapci začali proti ZŠ Roztoky výborně, výhrou 2:0, stejným výsledkem skončilo i další utkání proti ZŠ Davle. Vítězství ve skupině si pak zajistili výhrou 3:2 nad posledním soupeřem základní části – ZŠ Mníšek pod Brdy. Po úspěšné skupině kluky čekalo čtvrtfinále, kde s přehledem 3:0 převálcovali ZŠ Řevnice. V semifinále bohužel padlo do naší brány hodně smolných gólů a po prohře 4:1 se ZŠ Dobřichovice naše hochy čekalo utkání o bronz. Hra se ZŠ byla napínavá až do samotného konce, protože se o výsledku rozhodlo až při samostatných nájezdech. Naši kluci byli úspěšnější a bylo tak jasné již po prvních střelách, že třetí příčka a bronzový pohár bude patřit naší škole! Získali tak pro naše gymnázium cenné body do celkového dlouhodobého hodnocení škol v našem okrese. Všem sportovcům děkujeme za výborné sportovní výkony!!!

Kompletní výsledky turnaje a pořadí škol najdete na stránkách AŠSK.

Mgr. Miroslava Stibůrková

Po stopách českých spisovatelů…1. část

5. listopad byl krásným, barevným dnem, který bychom mohli nazvat darem podzimu. Líbil se nám o to více, že jsme vyměnili školní lavice za sedadla v autobusu a místo na gymnázium nasměrovali své kroky na severovýchod naší země.

Cílem našeho prvního putování v rámci projektu Po stopách českých spisovatelů bylo navštívit rodný kraj některých našich spisovatelů, připomenout si nejen to, co jsme se o jejich životě a díle naučili, ale spíše objevit to, co jsme nevěděli, netušili. Autobus se po dobu jízdy proměnil v informační centrum, aby jeho zaměstnankyně - studentky IV.A Gabriela Samková, Eva Matemischová, Andrea Hošková, Adéla Řezáčová, Ljudmila Mikitjuková a Michaela Selicharová, seznámily všechny přítomné zajímavým a poutavým vyprávěním se životy Aloise Jiráska, bratří Čapků, Bohuslava Balbína, Karla Poláčka, Eduarda Štorcha a Boženy Němcové.

Prostory ratibořického zámku, Rudlova mlýna, Starého bělidla a celého Babiččina údolí byly zality sluncem, což jistě přispělo k výborné náladě. Velice nás překvapili průvodci, kteří nás skutečně zaujali, neboť nám řekli spoustu vyčerpávajících informací nejen o dění na zámku, ale i o paní B. Němcové, A. Jiráskovi, knížeti Metternichovi. Na Viktorku jsme se nemohli nezeptat a její životní příběh, který je z poloviny jiný, než jak jej popsala paní Němcová, nás velmi překvapil. Víte, například, kolika let se skutečně dožila, jak to bylo s jejími dětmi? Ne? Pak navštivte Ratibořice…

Na zpáteční cestě jsme si, díky našim maturantům, vyslechli ukázky z děl výše zmíněných spisovatelů. Naše studentky a studenti si záměrně vybrali díla a pasáže, o kterých se v čítankách nedozvíte, ve filmech chybí. A tak, díky Alešovi, Dominikovi, Kyrilovi, Darii, Tereze, Báře, Tereze a Evě víme zase více.(Možná i proto, že každý z nich měl pro nás připravenu otázku, na kterou vyžadoval odpověď).

Super výlet – zazpívali jsme si, povídali si o šesti spisovatelích, kteří pocházejí z východních Čech, podívali se do Ratibořic, slyšeli jsme, jak a co psali…

I tak se dá učit literatura.

V prosinci se jdeme toulat Malou Stranou.

Mgr. Lenka Píchová, Mgr. Eva Matysová

Vzpomínková výstava Gymnázia Hostivice aneb Od První republiky po současnost

Dne 15. září 2015 se v 18.00 hod. uskutečnila vernisáž výstavy nazvaná Od 2. světové války po současnost. Výstava zahrnovala nejen závěry badatelské činnosti studentů z projektů 2. sv. válka, totalita a Sametová revoluce, ale i písemné prameny z kroniky předané panem Ing. Štětkou, CSc. Koncepce výstavy si dala za cíl spojit tyto dvě části v jeden celek a prezentovat moderní dějiny široké veřejnosti a ukázat zájem mladé generace o historii.

Studenti pod vedením svých vyučujících Mgr. Lenky Píchové, Mgr. Jany Tomsové a Mgr. Ivety Bínové tvořili projekty, ve kterých se zaměřili na dvě jubilea. V loňském roce na podzim jsme si připomněli 25. výročí Sametové revoluce, která ukončila období tzv. komunistické totality, jež ovládla naši zemi v únoru 1948 a udržela se u moci 41 let, kdy lidé již nevěřili, že může nastat nějaká změna. Toto téma totality bylo umístěno na výstavě v čele výstavního sálu a ústilo v Sametovou revoluci. Druhé jubileum, které neuniklo pozornosti našich studentů bylo v letošním roce připomínané 70. výročí konce 2. sv. války, jejíž události objevovali studenti při svém výzkumu a jejichž výsledky bylo možné spatřit na výstavních panelech po pravé straně výstavní síně. Panely byly oboustranné a záměrem výstavy bylo ukázat stěžejní období této tragické etapy našich dějin, proto na prvním panelu byla prezentována Mnichovská dohoda, která představovala počátek veškerých problémů, které se odvíjely od vyhlášení Protektorátu přes uzavření vysokých škol v listopadu roku 1939 přes atentát na protektora R. Heydricha, vyhlášení období Heydrichiády, vypálení Lidic a Ležáků až po osvobození. Mimo jiné bylo zmiňováno hrdinství občanů, působících v odboji, jak domácím, tak i v zahraničním.  Důraz byl kladen na příslušníky zahraničních armád, jak na Západě, tak i na Východě. Zvláštní pozornost byla věnována československým letcům působícím ve službách RAF a především těm, kteří byli nějakým způsobem spjati s Hostivicemi, ať se jednalo o rodáky nebo o zdejší občany.

Tyto dvě části výstavy spojila část, která vznikla na základě iniciativy pana Ing. Antonína Štětky,CSc., který jako kronikář nabídl Gymnáziu Hostivice okopírované části kroniky, ze kterých kurátorka výstavy Mgr. Jana Trousilová, Ph. D. vybrala události, týkající se dějin Hostivice od vzniku Československa až po osvobození v květnu 1945. V levé části výstavní síně byly umístěny tyto události včetně leteckých havárií, které se staly na konci války v bezprostřední blízkosti obce.  Na výstavě byly také připomenuty oběti posledních květnových dní z řad zdejších občanů. Pan Ing. Štětka, CSc. pozval příbuzné obětí na vernisáž a ještě jednou vzpomněl jejich statečnosti a zástupci školy jim předali drobné květinové dary.

Spolupráci školy a pana Ing. Antonína Štětky, CSc. při vzniku této výstavy lze chápat jako společné dílo dvou různých generací, mladé a dříve narozené, což přineslo zajímavé plody a ukazuje vstřícnost školy a především paní ředitelky Ing. Petry Šnajberkové uvádět do praxe nové možnosti spolupráce.Výstava byla také doplněna o fotografie z tematických studentských exkurzí, které byly organizovány v souvislosti s výše uvedenými projekty. Jednalo se např. o exkurzi do pracovního tábora Vojna u Příbrami. Atmosféru dané doby dokreslovala i dvě studentská videa, která byla vytvořena ze stěžejních akcí té doby, aby přiblížila zde prezentované historické křižovatky a přes počítač byla promítána ve staré dobové televizi. Cílem bylo co nejvíce ponořit diváka do historické doby.

Vernisáž výstavy zahájila ředitelka školy paní Ing. Šnajberková, která uvítala hosty a předala slovo kurátorce výstavy paní Mgr. Trousilové, Ph.D., jež seznámila všechny přítomné s koncepcí výstavy. V rámci vernisáže vystoupil několikrát i pan Ing. Štětka, CSc.,  který připomněl hrdinství  zdejších občanů za Protektorátu a pozval na odborné besedy, které následovaly tuto výstavu. Závěrečnou slovní tečkou se stal krátký projev pana starosty Jaroslava Kratochvíla, který mimo jiné zdůraznil důležitost těchto akcí. Slavnostní zahájení výstavy nepředstavovaly jen projevy, ale i hudební vystoupení studentů Gymnázia, Vojtěcha Káchy na klávesy a Viktora Klučky na klarinet, jež přednesli několik skladeb, které se staly příjemným oživením mluveného slova. Paní Mgr. Iveta Bínová seznámila hosty s videem švédské hudební skupiny Sabaton,  která v jedné své písni opěvuje hrdinství československého letce ve službách RAF za 2.sv.války. Studenti napsali této skupině o projektu, který připravovali a dostali od nich podepsanou vlajku a zdravici, což je velmi potěšilo. Na instalaci výstavy se pod vedením kurátorky výstavy podíleli studenti Gymnázia a velký dík patří studentům Simoně Malcové a Viktorovi Klučkovi, jež věnovali výstavě i svůj volný čas. Na závěr ještě jednou vřelé díky všem, kteří se nějakým způsobem podíleli na zdaru výstavy a především všem již výše jmenovaným.

Zpracovala Mgr.  Jana Trousilová, Ph.D.