Archiv akcí 2014/2015

Výlet do Českého Švýcarska

Ve dnech 23. a 24. 6. 2015 jela třída II. B navštívit České Švýcarsko, konkrétně Krásnou Lípu.

V úterý jsme vyjeli vlakem z Hlavního nádraží Praha v 7:25 hod. Nejdříve jsme jeli do Bakova nad Jizerou, potom opět vlakem do Krásné Lípy, kam jsme přijeli asi v 11 hod. Ještě tento den jsme podnikli výlet – okruh deseti kilometrů v okolí Krásné Lípy a Kyjovským údolím. Konkrétně jsme viděli např. Sýrový potok, Bratrské skály, mušle zkamenělé ve skále – důkaz, že nás obklopovalo moře, bývalé loupežnické doupě atp. Také jsme vyslechli několik zajímavých legend a mýtů, které se váží k tomuto kraji.

Přišli jsme před večeří, která se konala hned vedle hostelu, ve kterém jsme byli ubytovaní.

Druhý den hned po snídani se naše třída rozdělila na dvě skupinky – jedna šla na exkurzi do pivovaru a druhá do čokoládovny a potom jsme se prohodili. V pivovaru jsme vyslechli přednášku o výrobě piva a o minulosti zdejšího pivovaru a mohli ochutnat různé druhy sladu. V čokoládovně to probíhalo stejně – přednáška o zdejším podniku a o výrobě čokolády a ochutnávka.

Po obědě jsme zašli do Domu Českého Švýcarska, kde jsme zhlédli film a prohlídli si zdejší expozici. V pozdějším odpoledni jsme nasedli na vlak a jeli zpět do Prahy.

ZHODNOCENÍ: Celý výlet se dle mého velmi vydařil – byl skvěle vymyšlený, jednotlivé výlety a exkurze nebyly nudné. Naše třída si dvoudenní výlet moc užila.

Michaela Součková, II.B

Více fotografií v galerii

Třídní výlet III.B na bowling a lasergame

Žáci a žákyně třídy III.B spolu se svojí třídní učitelkou si ve středu 24.6.2015 předprázdninový čas ve škole zkrátili a vydali se na třídní výlet do Galerie Nové Butovice na bowling a lasergame.

Zábavné dopoledne jsme zahájili hrou bowlingu na 4 drahách vždy obsazených pěti hráči. Bylo vyhlášeno několik kategorií soutěží a všichni zúčastnění nadšeně bojovali ve snaze shodit co nejvíce kuželek. Z původně plánované hodinky se hraní trošku protáhlo skoro na hodinu a půl, ale důležitý byl zápal do akce. Na každé dráze se odehrály dvě celé hry a jako jednotlivci se stali vítězi (po součtu obou her) Marek Cihelka (213b) a Kačka Krausová (178b).

Druhá plánovaná aktivita byla již trochu akčnější. Žáci se převlékli do sportovního a vyrazili rozděleni na dvě skupiny do bojů s laserovými zbraněmi. Jako první do místnosti plné různých překážek a zákoutí vyrazilo deset chlapců. Jedna pětice bojovala proti druhé a po patnácti minutách vylezli zpocení ale naprosto nadšení z celé aktivity. Deset statečných dívek nastoupilo opět pět na pět ve druhé hře. Zde byla již závěrečná skóre trošku vyrovnanější, nicméně vítězové mezi jednotlivci obou her (Filip Rath a opět Kačka Krausová) měli jednoznačně největší počet zásahů.

Cestou zpět děti nadšeně diskutovaly o všech prožitcích aktivního dopoledne a těší se na další podobné zážitky. V pondělí před vysvědčením proběhlo také v rámci třídy slavnostní vyhlášení výsledků a vítězové byli odměněni potleskem a sladkými maličkostmi.

Mgr. Miroslava Stibůrková, třídní učitelka

Výlet do Rakouska a Německa

Dne 16. 6. -18. 6. 2015 se žáci Gymnázia Hostivice vydali na výlet do Rakouska a Německa. Ráno na nás čekal v sedm hodin autobus, který byl luxusně zařízený a ve kterém jsme jeli šest hodin. Jako první jsme navštívili keltské městečko v Hallainu a poté jsme pokračovali v naší expedici za prohlídkou místního solného dolu. V solném dole nám dali bílou košili a hnědé kalhoty, do dolu nás svezl malý vláček.  Viděli jsme, jak vzniká sůl, a jak se postupem času dostala sůl  na zemský povrch, svezli jsme se zde na dvou klouzačkách a přepluli jsme přes malé solné jezero. Při odchodu jsme dostali na památku malou solničku. Vrátili jsme se do autobusu a pokračovali v naší cestě. Asi v osm hodin večer jsme přijeli na hotel, který byl velice luxusně zařízen, a v deset hodin byla večerka.

Druhý den jsme odjeli do Salzburgu, kde jsme navštívili Mozartův rodný dům. Tady jsme se dozvěděli něco o tom, jak Mozart žil. Když jsme opustili Mozartův dům, odjeli jsme do přírodovědného muzea. To mělo čtyři patra a v každém bylo vždy něco zajímavého. Okolo osmé večerní jsme opět dorazili do hotelu, něco jsme pojedli a ve 22 hod. jsme zalehli, abychom načerpali nové síly na pokračování naší poznávací cesty.

Třetí a také poslední den jsme strávili v Mnichově. Vystoupali jsme na Olympijskou věž a z ní viděli na obrovský fotbalový stadion, který jsme si potom celý kolem dokola prošli. Navštívili jsme také muzeum BMW, kde jsme viděli vývoj MINI COOPER a BMW aut i motorek. Ve čtyři hodiny odpoledne jsme se vrátili na palubu našeho autobusu a odjížděli zpět na hostivické Husovo náměstí, kam jsme dorazili okolo půl desáté večer. Tam si nás převzali naši rodiče a my jsme se, plní nových poznatků a krásných zážitků, vrátili do svých domovů.

Václav Hakl, žák Tercie A, Gymnázium Hostivice

Více fotografií v galerii

Zlatá házená

Na Den dětí, tedy 1.6.2015 se výběr chlapců naší školy zúčastnil turnaje v házené v tělocvičeně ZŠ Hostivice.

Naše mužstvo tvořili Marco Lombino, Matyáš Roztočil, Adam Král, Tomáš Formáček a Tomáš Vorlíček z III.A, Pepa Háječek, Marek Cihelka, Martin Bobek a Dominik Janda z III.B a Vojta Kácha, Christian Langer, Dominik Sága a Vadim Slomkovskiy z IV.A.

Turnaje se zúčastnily pouze 4 družstva (domácí ZŠ Hostivice, ZŠ Rudná a ZŠ Řevnice), ale hrálo se systémem každý s každým 2x20 minut, takže se kluci pořádně zapotili. Do prvního zápasu jsme nastoupili proti ZŠ Řevnice a zvítězili pěkným skóre 12:3. V druhém zápase jsme svého soupeře ze ZŠ Rudná udolali 16:4 a v posledním zápase proti domácím, který byl zcela jasně finálový a rozhodující o prvním místě nás soupěř opět nezvládl pokořit a zvítězili jsme poměrem 12:8 a první místo a zlaté medaile byly naše!

Ve všech zápasech dominoval nejlepší střelec turnaje Marco Lombino, soupěři nevěděli, jak na něj a dost často úplně bez problémů prošel celou obranou. Vojta Kácha v brance náš tým také velmi dobře držel a zabránil několika jasným gólovkám soupěře. Samozřejmě ani zbytek základní šestky nebyl pozadu a výborně bránil a také podporoval útok. Velký dík patří i méně často využívaným hráčům na lavičce, kteří tvořili významnou podporu celého týmu.

Celému týmu patří velká gratulace. Pevně věřím, že podobné medailové úspěchy budou v dalším školním roce přibývat.

Mgr. Miroslava Stibůrková

Tercie B v Botanické zahradě

Dne 28. 5. 2015 se Tercie B našeho gymnázia spolu se svojí třídní učitelkou vydala na exkurzi do Botanické zahrady v Praze - Troji. Výuka přírodopisu, konkrétně botaniky, tak dostala trochu jiný rozměr a žáci si mohli naživo prohlédnout a osahat některé rostliny.

Po trošku krkolomné cestě s různými zpožděními jsme nakonec i tak dorazili na místo včas a prohlídka mohla začít. Na starosti nás dostal sympatický pan průvodce, který nás nejdříve provedl skleníkem Fata Morgana, kde nám při programu "Letem exotickým světem" ukázal nejzajímavější rostliny různých podnebných pásů a ekosystémů. Samozřejmě nechyběly ani ukázky drobnějších živočichů, např. ryb a motýlů. Žáci dostali pracovní listy, a tak si z této části exkurze mohli odnést své poznatky také v písemné podobě.

Po hodince ve skleníku nás čekala ještě procházka po venkovní expozici, opět s odborným výkladem. Čekaly tam na nás různé druhy stromů, keřů i bylin, uspořádané tak, jak bychom je mohli nalézt i v přírodě.

Závěrem je dobré celou akci zhodnotit jako vydařenou. Myslím, že i žáci si ji užili a určitě byla přínosem pro celoroční snažení pochopit a poznat floru naši i zahraniční.

Mgr. Miroslava Stibůrková, třídní učitelka a vyučující přírodopisu

70. výročí osvobození naší republiky

Jaro letošního roku věnovalo i naše gymnázium 70. výročí osvobození. Žákovské projekty byly zaměřeny na vyhledávání informací, dat, svědectví pamětníků, návštěvy památných míst a seznámení s činy válečných hrdinů. Dne 27. 4. 2015 jsme se vydali do Armádního muzea v Praze na Žižkově. Prohlédli jsme si válečnou expozici, znalosti ověřili v pracovních listech a svým aktivním přístupem jsme si získali plk. Mgr. Aleše Knížka – ředitele Vojenského historického ústavu Praha, který nám věnoval svůj vzácný čas. Plk. Mgr. Knížek nás poté pozval na Pražský hrad na slavnostní zahájení výstavy unikátních fotografií „70“ - 2. světová válka objektivem českých fotografů.

Ze všech těchto pramenů jsme vytvořili tematickou výstavu v aule našeho gymnázia. Byla doplněna i řadou autentických předmětů zapůjčených rodinami žáků. Výstavu zahájila ředitelka školy Ing. Bc. Petra Šnajberková spolu s místostarostou Mgr. Tomášem Müllerem. Výstava zaujala i řadu hostů – Ing. Jiřího Kučeru (zastupitele MÚ Hostivice), Ing. Antonína Štětku (kronikáře města Hostivice), žáky a pedagogy ze ZŠ Hostivice, ZŠ Psáry, naše žáky a žákyně a také některé rodiče.

Nejvíce se líbily audio a video prezentace vytvořené jako skupinový projekt. Na podzim – po zahájení nového školního roku – se můžeme těšit na další zajímavou výstavu v aule našeho gymnázia.

Mgr. Jana Tomsová, třídní učitelka a vyučující dějepisu
MgA. Vilém Frič, vyučující výtvarné výchovy

Více fotografií v galerii

Majáles 22. 5. 2015

Letošní, čtvrtá výroční studentská slavnost, Majáles v Hostivicích se časově shodovala s termínem maturit, prvních maturit na našem gymnáziu. Naši "čtvrťáci" měli sice po 100% úspěšně zvládnutých  písemných maturitních zkouškách, ale ještě je čekali maturity ústní. Celý poslední týden před Majálesem jsme s napětím vzhlíželi k obloze s přáním dobrého počasí. I když nácviků proběhlo dostatečné množství, nervozita některých aktérů i vedoucí akce Mgr. Evy Srbové byla znát. V pátek 22. května 2015 přišel náš dlouho očekávaný den.  Po zdařilé generálce, která prokázala kvalitní přípravu a organizaci, se všem ulevilo. Příroda spolupracovala, počasí přálo. Předchozí deště nám pěkně umyly náměstí, které nádherně oschlo a v den "D" bylo slunečno s téměř ideální teplotou.

Úderem 15. hodiny se ujaly slova průvodkyně celým programem Johana Starková, žákyně Kvarty A a Daniela Janoušková, žákyně Sekundy A. Celý Majáles svým úvodním proslovem zahájila paní ředitelka Ing. Bc. Petra Šnajberková a poté už to krásně "od podlahy" rozjela hudební skupina ze ZUŠ Kladno. Na podiu se střídaly scénky, písničky, došlo i na recitaci. Klavírní doprovod obstarali Mgr. Markéta Nedvědová a žák Tercie A Tomáš Formáček, na klarinet doprovázel žák Kvarty A Viktor Klučka. Osobitá byla ukázka z divadelního představení Dobytí severního pólu z repertoáru nesmrtelného Divadla Járy Cimrmana v podání žáků Sekundy A, jmenovitě Marka Ladmana, Dominika Eichenbergera, Daniela Ratha a Miroslava Černého. Překvapily sonety od žáků Tercie A i výpravná divadelní ukázka žáků Tercie B z prostředí starého Řecka. Úsměvné a zábavné se ukázaly znalosti žáků z Kvarty A.

Šerpování budoucích „primánů“ se ujal starosta Hostivic pan Jaroslav Kratochvíl spolu s paní ředitelkou. 

V rámci programu došlo i na předávání prestižních ocenění „Hostík“, která se každoročně udělují žákům s mimořádnými studijními výsledky, za reprezentaci školy či prospěšnou práci nad rámec studijních povinností.

Celkově vydařenou akci zakončil pěvecký sbor našeho gymnázia. Obrovský dík patří všem účinkujícím a pedagogům, kteří organizovali nacvičování. Dále všem, kteří se zapojili do příprav a v neposlední řadě děkujeme rodičům a ostatním účastníkům, kteří vytvořili příjemnou atmosféru.

Majáles jsme mohli uskutečnit za podpory Občanského sdružení rodičů a přátel studentů při Gymnáziu v Hostivici, města Hostivice a zřizovatele Středočeského kraje.

Ing. Ivan Sluka, učitel anglického jazyka

Více fotografií v galerii

Návštěva České národní banky – Kvarta A

V návaznosti na téma „Finanční gramotnost“, které je jedním z témat ve výuce občanské výchovy, navštívila Kvarta A dne 5. 5. 2015 Českou národní banku. Žáci zhlédli dva zajímavé filmy a prohlédli si stálou expozici o historii finančnictví u nás. Obrovským zážitkem pro všechny byla možnost potěžkat si zlatou cihlu v hodnotě 12 miliónů. Dále nám bylo umožněno přesvědčit se, zda nenosíme ve svých peněženkách falešné bankovky. Na závěr proběhla zajímavá soutěž o ceny. Podle ohlasů žáků se jim akce velice líbila.

Mgr. Iveta Bínová, vyučující občanské výchovy

Věda, biologie, úspěch

V letošním školním roce se naše škola, zcela poprvé ve své historii, účastnila Biologické olympiády. Tato soutěž má dlouhou tradici, o čemž svědčí i magické číslo 49, udávající pořadí aktuálního ročníku.

Akce pořádaná pod záštitou České zemědělské univerzity v Praze byla tematicky zaměřena na život stromu. Soutěž se skládala z jednotlivých vyřazovacích kol, kdy do vyšší úrovně postupují jen ti nejlepší. Školní kolo probíhalo ve znamení ročníkové konkurence.

Po lítém boji byly vybrány dvě kandidátky pro postup do okresního kola. Vlajku reprezentace měla nést Barbora Kácalová z III. B a Veronika Rátonyi z III. A. Barbora se z osobních důvodů nemohla zúčastnit, a tak nám zbylo jediné želízko v ohni. Díky svědomité přípravě, studiu a odhodlání se Veronice podařilo vybojovat v celookresní konkurenci úžasné sedmé místo a na pomyslném piedestalu cti je tou, která nenízko nastavila laťku svým následovníkům. Pevně věříme, že v příštím ročníku se Veronika se stejnou vervou zhostí předložených úkolů a předvede minimálně stejný výkon jako letos. Ještě jednou Veronice gratulujeme a přejeme pevnou vůli do dalšího studia.

Mgr. Ing. Vojtěch Veverka, třídní učitel a vyučující biologie

Turnaj ve volejbale

V posledním březnovém týdnu se žákyně a žáci naší školy zúčastnili meziškolních okresních kol ve volejbale pro IV. věkovou kategorii, která se konala ve sportovní hale při ZŠ Davle.

Dívky vyrazily na turnaj v úterý  24.3.2015, ve složení Veronika Rátonyi, Klára Pavlovská, Natálie Dáňová, Kateřina Šebková a Michaela Selicharová z III.A, Barbora Hladká a Tereza Končelová z III.B a Kateřina Češková a Eliška Lovčí z IV.A. Turnaje se zúčastnilo celkem 12 družstev, naše dívky byly rozlosovány do skupiny A a zahrály si proti ZŠ Davle, ZŠ Řevnice a ZŠ Roztoky.

Do turnaje nastoupily trošku nervózně a bohužel první i druhý set proti silnému soupeři a vítězi skupiny ze ZŠ Roztoky prohrály. Ve druhém utkání proti ZŠ Řevnice přesvědčivě vedly první set, nakonec však podlehly těsně 15:13 a ve druhém setu se jim bohužel již nepovedlo dostat se zpátky do hry. K poslednímu utkání, v němž se střetly se ZŠ Davle, nastoupily naše žákyně s velkým odhodláním a chutí zvítězit a nakonec oba sety uhájily ve svůj prospěch v poměrech 15:10 a 15:8. Celkově tedy získaly pěkné třetí místo ve skupině.

Chlapci se do sportovních bojů vypravili o dva dny později, tedy ve čtvrtek 26.3.2015. Sestavu tvořili Adam Král, Tomáš Formáček, Matyáš Roztočil, Tomáš Vorlíček, Lukáš Víšek a Jan Frydrych z III.A a Marek Cihelka, Martin Bobek a David Jareš z III.B. Celkem se turnaje zúčastnilo 13 družstev, naši chlapci byli přiřazeni do skupiny C spolu se ZŠ Jílové, ZŠ Řevnice a ZŠ Roztoky.

V prvním zápase proti vyrovnanému soupeři ze ZŠ Jílové statečně bojovali až do posledních balónů, bohužel v závěru setu se vždy štěstí přiklonilo na stranu protivníka a oba sety prohráli těsně 16:14 a 15:13. Druhý zápas proti silnému soupeři ze ZŠ Řevnice bohužel trošku zkazil hochům náladu, prohráli opět 0:2. Do posledního zápasu ve skupině ale nastoupili s velkým nasazením a hned úvodní set vyhráli v poměru 15:11, ve druhém setu však tvrdě podávajícímu soupeři nestačili. Konečné pořadí ale neodpovídá bojovnému nasazení našich žáků.

Dívky i chlapci si turnaj užili a společně věříme, že to příští rok bude ještě lepší!

Více informací a konečné pořadí škol najdete na stránkách AŠSK – dívky a chlapci.

Mgr. Miroslava Stibůrková

Projekt Totalita dokončen

V říjnu 2014 naše paní profesorka francouzštiny přišla do sborovny s tím, že objevila skvělou píseň od švédské skupiny Sabaton Far from the Fame, jež je napsána jako pocta armádnímu generálu Karlu Janouškovi, a aby nám své hodnocení dokázala, pustila nám ji. Celý následující týden nadšené vyučující společenských věd činily na svých hodinách totéž...

Nikdo z nás nevěděl o panu generálovi téměř nic, a tak jsme se domluvili, vytvořili projekt se všemi jeho náležitostmi, a od října 2014 po 25. únor 2015, spolu se všemi studentkami a studenty našeho gymnázia, jsme naplňovali jeho obsah skutky…

Seznámili jsme se s osudy 60 lidí, žijících v době totalitního režimu u nás, zmapovali jsme příběhy sportovců, příslušníků pomocných technických praporů, továrníků, sedláků, ale i těch, kteří na toto období našich dějin vzpomínají s nostalgií, neboť všichni měli práci, zdravotnictví a školství fungovalo, bezdomovci nebyli…Naše děti měly k dispozici seznam těch, jejichž osudy jsou známější (paní doktorka Horáková, pan Augustin Bubník, pan René Dlouhý aj.), ale byly vyzvány k tomu, aby si vyslechly příběhy těch nejbližších- rodičů a prarodičů, aby objevily hrdiny, o kterých se nemluví…

V průběhu tří dnů jsme měli možnost zaposlouchat se do vyprávění těch, kteří se nezdráhali podělit se s námi o své nové zkušenosti. Hodnocení 40 let totality vycházelo jak v záporných, tak i kladných rovinách s tím, že všichni jsme měli možnost prohlédnout si atributy z období 1948-1989, ať již šlo o dokumenty v podobě vojenské knížky, občanského průkazu, novinářské legitimace, zápisů z výslechů, udavačských hlášení, kopie novinových článků, seznamů zabaveného majetku, nebo o originály samizdatové a exilové literatury. Mnohé zaujaly bony, odznaky BSP, PO, KSČ, skutečná „céčka“, „mončičák“ atd.…

Mezi všemi poklady však jako diamant zářila papírová krabice s bílou košilí, jejíž existence je spjata s rodem našeho studenta z primy. Tomáš byl ochotný převyprávět příběh svého pradědečka, bývalého majitele textilní továrny, nejen všem našim studentkám a studentům, ale také návštěvníkům naší výstavy, za což mu patří naše poděkování.

Originály a kopie dokumentů jsme doplnili dobovými fotografiemi tak, aby dokreslily výsledné práce našich primánů, sekundánů, terciánů, kvartánů a těch, kteří studují na našem 4 -letém gymnáziu třetím rokem.

Nelze také opomenout vstřícnost, se kterou jsme se setkali v Památníku Vojna. Díky panu průvodci Hlaváčkovi jsme se dozvěděli podrobnosti o panu generálovi, neboť sám pan Hlaváček se osudem našeho hrdiny zabýval několik let, dokonce navštívil jeho rodinu, a – jak sám říkal, udělali jsme mu radost, neboť málokdo jméno Karel Janoušek zná…Odměnou pro nás bylo zaslání kopií dokumentů, týkajících se života K. Janouška včetně udavačského hlášení, díky kterému bylo panu generálovi uloženo 30 dnů samotky (z toho 12 dnů tvrdého lože bez jídla).

Také návštěva výstavy Listopady v Karolinu byla díky pracovníkům Archivu Univerzity Karlovi přínosem nejen tím, že jsme získali nové vědomosti o 17. listopadu 1939, Dnu studenstva a jeho podobách v době totalitní, ale hlavně jsme spolu se studentkami a studenty 3. ročníku ocenili vstřícnost přednášejících a možnost diskuze, která v průběhu exkurze proběhla.

Díky pracovníkům Archivu UK jsme měli možnost zveřejnit kopie dobových plakátů z roku 1989, které pak zhlédli všichni naši návštěvníci.

Výsledkem půlročního projektu není pouze to, že žákyně a žáci mají opět spoustu nových vědomostí, získali zkušenosti v oblasti tvorby projektu (zpracování dokumentace a následné prezentace), radost vyučujících společenských věd z výsledků jejich práce, ale i hojná účast veřejnosti, obzvláště z místní ZDŠ, která nás velmi mile překvapila.

Závěrem bychom chtěli poděkovat za vstřícnost a spolupráci všem, kteří nám pomohli s realizací projektu.

Mgr. Iveta Bínová, Mgr. Lenka Píchová, Mgr. Eva Srbová

Více fotografií v galerii

 

Následuje poděkování od paní učitelky Jarešové z místní ZŠ:


Dobrý den milé kolegyně,

mám vás moc pozdravovat od pana RENÉ DLOUHÉHO, který měl nejen velkou radost, že ho studenti gymnázia uvedli na výstavě svých prací,  ale zároveň chválil celý váš projekt a přednesl i příspěvek o vaší akci na zasedání Konfederace politických vězňů v Náchodě, kde všichni tuto akci ocenili včetně předsedkyně KPV pí. Naděždy Kavalírové. Pan Dlouhý by se velmi rád zúčastnil besedy u vás, ale pro velkou vzdálenost to je pro něj v jeho věku nemožné.

Moc vám děkuje za vaši práci a přeje hodně úspěchů ve vaši nelehké práci. 

S. Jarešová, učitelka ZŠ

Návštěva Divadla v Dlouhé

I přesto, že chodíme každý den ze školy vyčerpaní, jsme se v úterý 17.2.2015 hezky oblékli a večer navštívili Divadlo v Dlouhé, kde jsme zhlédli představení Naši furianti, v hlavních rolích např. s Miroslavem Táborským, Miroslavem Hanušem a Ilonou Svobodovou. Nejen, že nám tato hra bude přínosná v pomalu se blížící “zkoušce z dospělosti“, ale zároveň jsme se pobavili nad dílem Ladislava Stroupežnického, odehrávajícím se v roce 1869 v jihočeském městě Honicích, které popisuje klasickou českou společnost a povahu českého národa, kde pomluvy a žárlivost neberou konce a kde se všechny důležité záležitosti řeší v hospodě u piva. Spojením tohoto satirického díla a perfektním nastudováním známých českých herců vznikla hra, která zpestřila výuku literatury nejen na našem gymnáziu.

Za třídu 3.A, Barbora Horálková 

Lyžařský výcvikový kurz Pec pod Sněžkou (8.-14.2.2015)

Ve druhém únorovém týdnu se tercie A a tercie B naší školy zúčastnily lyžařského výcvikového kurzu, který probíhal v krásném areálu lyžařského střediska Skiresort Pec pod Sněžkou – Černá hora.

Odjezd z Hostivic byl naplánován na ranní hodiny v sobotu, 8.2.2015. Cestou nás čekalo přímo aprílové počasí, které bylo v Peci dovršeno parádní vánicí a silným větrem. Cesta nahoru, na Žižkovu boudu, kde jsme byli po celý týden ubytováni, tak byla zkouškou nejen morálky, ale také výdrže. Všichni jsme však cestu zvládli a odměnou nám pak bylo krásné inverzní počasí po téměř celou dobu našeho pobytu.

Pondělní ještě nevlídné počasí nás na svazích sjezdovek u chaty i v ostatních částech areálu trochu potrápilo, ale naši natěšení lyžaři si s ním velkou hlavu nedělali. Zato úterní probuzení bylo nádherné – výhled na oranžově se vyjímající Sněžku v ranním slunci a upravené sjezdovky pokryté čerstvým prašanem slibovaly parádní poježdění.

Všechny čtyři výkonnostní skupiny (zkušení lyžaři a snowboarďáci, středně zdatní lyžaři, lyžaři začátečníci a začátečníci na SNB) byly vedeny pedagogickým sborem M. Stibůrkovou, J. Šperlem, V. Perglem a N. Eflerovou, kteří se snažili předat žákům své znalosti.

Středeční odpočinkový den vyplnil veselý výlet do Pece pod Sněžkou, kde jsme s žáky navštívili Relax centrum s bobovou dráhou, kterou jsme si všichni moc užili. Zbytek slunečného dne strávily děti hrátkami na čerstvém sněhu venku před chatou a večer jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí od člena horské služby, který se vyjádřil nejen k aktuálním událostem posledních dní a padajícím lavinám, ale také k činnostem horské služby a přinesl nám ukázat své pracovní pomůcky.

Čtvrtek a pátek jsme si ještě stále dosyta užívali nádherných lyžařských podmínek, žáci se zdokonalovali ve svých dovednostech a pohybovém umění a to vše na čerstvém horském vzduchu.

Dostalo se také na večerní lyžování při umělém osvětlení, které bylo zajímavým obohacením programu. Samozřejmě jsme žákům připravili něco málo z teorie a historie lyžování, několik zajímavých videí a natočili také jejich vlastní umění, z čehož mohli následně vyvodit osobní chyby a pokusit se je lépe a efektivněji odstranit.

S komorní skupinkou odvážných běžkařek jsme se naučily základům běžeckého lyžování a poznaly tak krásy okolní krajiny. Holky byly velice učenlivé a šikovné a z tohoto typu pohybu měli evidentně radost a dobrý pocit.

S pocitem příjemně stráveného týdne jsme se však po sobotní snídani museli vypravit zpět do Hostivic a na maminčin oběd.

Za pedagogický dohled, Mgr. Miroslava Stibůrková

Více fotografií v galerii

Maturitní ples žáků 4. ročníku Gymnázia Hostivice

Po náročných 4 letech jsme se dočkali! Přiblížil se 23. leden 2015 a všichni tancechtiví přátelé, rodiče a pedagogové našich žáků se slavnostně oblečeni vydali kolem 18.00 hodiny do sokolovny v Hostivicích. Tou dobou již sokolovna vůbec nepřipomínala místo, kde pohybem zocelují svá těla cvičenci. Spíše se svou výzdobou a naladěností podobala sálu, který přivítal slavné filmové hvězdy. Nakonec svět filmu byl inspirací pro naše maturanty, kteří si tak alespoň pro tento večer mohli připadat jako hrdinové stříbrného plátna. Svou promenádou po červeném koberci to nádherně dokázali. K poslechu a tanci hrála kapela Bonasax.  Šerpování maturantů se ujali oba třídní učitelé, kteří žáky po dobu jejich studia provázeli, a to Mgr. Michaela Kyrych a Mgr. Tomáš Kotas.

I když máme v maturitním ročníku pouze 10 žáků, maturitní ples se vydařil, a byl příjemným odlehčením předmaturitního času. Podle ohlasu přítomných naši maturanti v přípravě tohoto plesu nasadili vysokou laťku a bude těžké ji přeskočit. Maturanti ples připravovali za finančního přispění Občanského sdružení rodičů a přátel studentů při Gymnáziu v Hostivici – děkujeme! Dále se sluší poděkovat rodičům žáků nižšího gymnázia a zaměstnancům gymnázia za poskytnuté dary. 

V současné době se žáci 4. ročníku již pilně připravují k maturitní zkoušce a my všichni jim přejeme hodně štěstí, jen lehkou trému a velký úspěch.

Děkujeme za příjemný zážitek!

Gabriela Heřmánková Tučanová

Více fotografií v galerii

Vánoční koncert

Dne 17. 12. 2014 se na našem gymnáziu konal vánoční koncert. Představili se na něm žáci nižšího gymnázia. Zazněly klasické koledy, ale i moderní vánoční skladby. Zároveň se posluchači mohli zaposlouchat do recitací básní. Koncert zakončilo vystoupení školního pěveckého sboru. Vánoční atmosféru umocnila výzdoba auly, kterou vytvořili žáci gymnázia v rámci hodin výtvarné výchovy pod vedením učitelů Bc. Júlie Harachové a MgA. Viléma Friče.

Všem účinkujícím děkujeme za krásná vystoupení.

Poděkování náleží i za skvěle odvedenou práci Mgr. Markétě Nedvědové za přípravu a organizaci celého koncertu.

Více fotografií v galerii

Turnaj v házené

Dne 22.1.2015 se sportovně založení hoši naší školy zúčastnili meziškolního okresního kola v házené pro IV. věkovou kategorii, které se uskutečnilo v nafukovací hale ZŠ Černošice. Turnaje se zúčastnilo celkem 12 mužstev, které byly rozděleny do tří skupin po čtyřech týmech. 

O kvalitní reprezentaci našeho gymnázia se postarali žáci III.A - Marco Lombino, Adam Král, Tomáš Formáček, Matyáš Roztočil a Tomáš Vorlíček, žáci III.B - Dominik Janda, Marek Cihelka, Martin Bobek a Lukáš Hugo Novotný a žáci IV.A - Jan Hrdina, Vadim Slomkovskiy, Christian Langer, Václav Řepa a Dominik Sága.

Do turnaje naši studenti vstoupili s obrovským nasazením a hned úvodní utkání proti ZŠ Dobřichovice vyhráli v poměru 4:1. Po jednozápasové pauze nastoupili proti soupeři ze ZŠ Řevnice, kde bohužel smolně prohráli o jednu branku 2:3. Tato prohra naše bojovníky stála prvenství ve skupině, které nezachránilo ani poslední utkání se ZŠ Nučice a jednoznačná výhra v poměru 6:1. Druhé místo skupiny C pak znamenalo konec v turnaji. V celkovém hodnocení jsme však skončili na pěkném čtvrtém místě a hoši se moc těší na další ročník.

Více informací a konečné pořadí škol najdete na stránkách AŠSK

Mgr. Miroslava Stibůrková

Exkurze do Národního technického muzea

Dne 6.1.2015 se uskutečnila exkurze Gymnázia Hostivice do Národního technického muzea v Praze. Třída III. A se sešla v hojném počtu 22 lidí z 28.

Jádrem exkurze byl workshop NTM v rámci projektu ENTER, který dovoluje školám využít technické vybavení NTM. Žáky tak čekaly dvě hodiny interaktivních fyzikálních experimentů pod vedením odborných lektorů a mnoho žákovských demonstračních pomůcek jako například funkční modely parního stroje, či baterie z kovů a octa.

Dvouhodinový workshop byl zakončen volným pohybem v prostoru NTM. Doprava byla zrealizována vlakem a díky tomu přišel celý výlet na cenu nižší nežli 100 Kč na osobu. Díky ohlasům od žáků i pedagogů podstupivších exkurzi je v plánu vzít do NTM další třídy, případně vyrazit do Pražského planetária, které také není daleko a mohlo by žáky obohatit minimálně o nový zážitek.

Mgr. Michal Pekárek

Tercie B v Musée Grévin a Choco-Story

Ve středu, 17.12.2014, vyrazili žáci III.B na exkurzi do centra Prahy, konkrétně do francouzského muzea voskových figurín – Musée Grévin a do muzea čokolády Choco-Story.

Z Hostivice jsme vyrazili vlakem na Masarykovo nádraží, odkud jsme se již přesunuli ke Staroměstskému náměstí a do Celetné ulice, kde se zcela nové Musée Grévin nachází. Sympatická paní průvodkyně nás provázela několika patry, kde se v různých situacích a polohách nacházely voskové figuríny známých a slavných osobností vědy, historie, kultury, sportu a showbyznysu. Samozřejmě jsme se dozvěděli zajímavosti z jejich života a také způsob, jakým byly figuríny vytvořeny. Se všemi bylo možné se fotit, případně je obejmout, podat ruku a zblízka prohlédnout, čehož naši žáci s radostí využili. V závěrečné části bylo každému umožněno, aby si pomocí počítačových aplikací vytvořil svůj vlastní model voskové figuríny, některé výsledky byly opravdu veselé.

Po krátké pauze na Staroměstském náměstí, kde byli studenti odměněni sladkým zákuskem v podobě trdelníku, jsme se přesunuli do muzea čokolády – Choco-Story. Zde jsme měli možnost dozvědět se zajímavosti o pěstování kakaovníku, historii výroby čokolády a měli jsme možnost prohlédnout si spoustu historických obalů čokolády. Aby toho nebylo málo, podívali jsme se, jak se vyrábí pravá pralinka a také jsme ji ochutnali. Naši žáci si potom při malém workshopu vyzkoušeli, jak pracovat s tekutou čokoládou a vytvořit si vlastní obrázek. Svůj produkt si samozřejmě mohli odnést domů.

Fotografie z našeho výletu můžete najít ve fotogalerii.

Mgr. Miroslava Stibůrková

Drážďany

Dne 9. 12. 2014 v 7 hodin ráno jsme obě třídy (Tercie A i B) už nedočkavě stály na Husově náměstí v Hostivici. Před námi byl krásný výlet do vánočních Drážďan. Po malé chvilce přijel moc hezký dvoupatrový autobus, který nás vezl směrem Drážďany. Po 3 hodinách jsme dorazili do cíle. Byl krásný den plný slunce, i když trochu mrazivý. Nejprve jsme se vydali se do Muzea Hygieny. To jsme si individuálně prošli, bylo k vidění mnoho zajímavých exponátů i interaktivních projekcí. Odtud jsme se kousek svezli do centra Drážďan již s naší ochotnou průvodkyní. Prošli jsme si nejvýznamnější památky tohoto města, kde na nás všude dýchala zajímavá historie i vánoční atmosféra. To vše jsme stihli velmi rychle, neboť jsme se nemohli dočkat vánočních nákupů. Na těch nemohl chybět ani dětský punč, ani pořádný bratwurst, který k drážďanským vánočním trhům prostě patří. Do autobusu jsme se vrátili šťastní, plni hezkých vzpomínek a ověšeni taškami s nákupy jako vánoční stromeček.

Eliška Mayerová, žákyně Tercie A

Více fotografií v galerii

Ohlédnutí za měsícem

Minulý měsíc se pro studentky a studenty našeho čtyřletého gymnázia nesl ve znamení příjemných setkání a zážitků. První se odehrálo 5. 12. 2014, kdy jsme byli osobně pozváni prezidentkou hnutí Na vlastních nohou Stonožka, paní Bělou Jensen, do Chrámu sv. Víta na slavnostní mši, celebrovanou panem kardinálem Dukou, u příležitosti 25 let existence tohoto hnutí. Zážitkem bylo nejen osobní setkání s paní Bělou Jensen, ale i samotná mše, hlavně pro naše studenty ze zahraničí. Slova, jež zazněla, připomněla pravý význam adventního času i skutečný význam přátelství, porozumění a míru. K velmi dojemným okamžikům patřilo setkání s dětmi, jejichž otcové zahynuli při vojenské misi v Afghánistánu.

Tři dny před vánočními prázdninami jsme společně zhlédli ve Stavovském divadle komedii od Moliéra Pán z Prasečkova. Díky humorné nadsázce jsme se nejen od srdce zasmáli, ale i zamysleli nad svými každodenními „starostmi“. Chtěli bychom touto cestou poděkovat Občanskému sdružení rodičů a přátel studentů při Gymnáziu Hostivice za finanční příspěvek na vstupenky.

Studenti 3. a 4. ročníku GH

Ukázka z hodin výtvarné výchovy

Žáci a žákyně si mohli vyzkoušet zdobení vánočních perníčků, a to za výrazného přispění slečny Jarmily Marešové, která je profesionální cukrářkou v provozovně Dulcedo s.r.o. a pro naše žáky a žákyně upekla tyto perníčky.

Mnohokrát děkujeme a přejeme ať se ve světě sladkého daří!

Návštěva Pražského hradu

Dne 17. prosince jsme se třídami II.A a II.B vyrazili načerpat předvánoční atmosféru na Pražský hrad. Na hrad jsme se dostali již kolem 9. hodiny ráno, což nám umožnilo poměrně nevšední zážitek.

Procházeli jsme Katedrálou sv. Víta v podstatě sami. Měli jsme tak příležitost prohlédnout si vše v příjemné a ničím nerušené atmosféře, která byla v chrámu opravdu nádherná. Odtud jsme se přesunuly do Starého královského paláce, kde mnozí z nás poprvé stanuli v honosných prostorách Vladislavského sálu a dalších přilehlých sálech. Dalším bodem našeho programu byla Basilika sv. Jiří se svou úžasnou prastarou architekturou.

Ve Zlaté uličce na nás čekal záludný úkol, najít stopy po zdejších nejvýznamnějších obyvatelích. I toto jsme záhy vyřešili a šli se podívat, na jakém místě strádal Dalibor. V Daliborce několik z nás přišlo o iluze, že Dalibor ve svém trápení hrával na housle a tím zpříjemňoval chvilky volna pocestným jdoucím na Pražský hrad. Posledním bodem programu byla Prašná věž, kde jsme zhlédli velmi zajímavou expozici ke vzniku státních symbolů aj.

Těšíme se, že se na Pražský hrad zase brzy vydáme, je stále co objevovat.

Žáci II.A a II.B

Dívčí florbal

V úterý 25. 11. 2014 se naše studentky zúčastnily okresního finále ve florbalu pro IV. věkovou kategorii dívek. Soutěž je zařazena do meziškolní sportovní ligy našeho okresu. Akce se konala ve Sportovním areálu HAMR Braník v Praze 4 a turnaje se zúčastnilo celkem 14 týmů rozdělených do tří skupin. Naše děvčata nastoupila proti družstvům ZŠ Rudná, ZŠ Štěchovice, ZŠ Řevnice a ZŠ Průhonice.

O reprezentaci školy se postaraly tyto dívky ze třídy III. A Veronika Rátoniy, Terezie Hodová, Natálie Dáňová, Ljudmila Mikitjuková, Veronika Horálková, Kristina Řežábková, Adéla Řezáčová, Andrea Hošková, Anna Lukavská a ze třídy III. B Nikol Brodová, Natálie Listová a Barbora Hladká.

Děvčata nastoupila do turnaje trochu ustrašeně a v prvním zápase bohužel prohrála. Ve druhém se již výkony našich žákyň o velký kus zlepšily, hra byla mnohem odvážnější a otevřenější, naneštěstí jsme však stály proti nejsilnějšímu týmu z Rudné, který nakonec celý turnaj vyhrál, a tak se soupeřkám podařilo naše holky přestřílet. Stejně dopadl i třetí zápas. V posledním utkání ve skupině naše žákyně celou dobu vedly o jeden gól, v závěru hry v posledních minutách však soupeřky vstřelily do naší sítě dvě branky, které jim stačily k vítězství.

Postup ze skupiny se nám bohužel nepovedl, ale holky se už těší na příští rok a jsou odhodlány dosáhnout lepšího výsledku.

Kompletní výsledky turnaje a pořadí škol najdete na stránkách AŠSK.

Mgr. Miroslava Stibůrková

Exkurze Brno - Bodies Revealed

Ve středu 26. 11. 2014 se žáci a žákyně 3. ročníku našeho gymnázia zúčastnili exkurze Bodies Revealed v Brně v Galerii Vlněna. Tato expozice je zaměřena na studium stavby lidského těla na skutečných lidských exponátech.

Celá prohlídka je rozdělena do devíti místností, každá z nich je pak zaměřena na určitý tělní systém – kosterní, svalový, nervový, oběhový, dýchací, trávicí, rozmnožovací, dále můžeme vidět kompletní tělo a jeho chyby a vady (nemoci, nádorová onemocnění…). Navíc je zde také galerie zaměřená na chronologický vývoj od embrya po plod.

Výstavou nás provázela mladá medička, která se nám s ochotou po celou dobu prohlídky věnovala a sdělovala našim žákům a žákyním podstatné informace i zajímavosti a odpovídala na podnětné dotazy. Exkurze byla přínosem pro naše hodiny biologie člověka, je mnohem snazší pochopit a porozumět lidskému tělu, vidíme-li ho trojrozměrně, v různých polohách a ve skutečném provedení.

Mgr. Miroslava Stibůrková

Maturanti Gymnázia Hostivice navštívili Evropský parlament v Bruselu

Během podzimních dnů a zásluhou pana europoslance doc. JUDr. Pavla Svobody, PhD., D.E.A. vycestovala třída 4. A Gymnázia Hostivice do Bruselu. Hlavním cílem cesty bylo prohlédnout si Evropský parlament, vyslechnout přednášku o historii a fungování Europarlamentu a také beseda s panem europoslancem Svobodou.

Exkurze byla po všech stránkách velice zajímavá, už cestou do Bruselu jsme si prohlédli historické německé město Wurzburg, jeho hrad, Dóm  a Rezidenci, chráněnou v dědictví UNESCO.

Hlavní program nás čekal následující den, kdy jsme navštívili vyhlášené bruselské náměstí Grand Place s cechovními domy, prohlédli si symbol Bruselu – sošku „čurajícího chlapečka“ a potom nás už čekal Evropský parlament, kde jsme strávili celé odpoledne. V nočních hodinách jsme si ještě prohlédli známé Atomium.

Poslední den byl věnovaný návštěvě historického města Bruggy, přezdívaného „Šípková Růženka“ Evropy a také hlavní město krajkářství. Viděli jsme mimo jiné dvě nádherná náměstí – Grote Markt a Hradní náměstí s vzácně zdobenou radnicí, Palácem zemské správy Bazilikou sv. Krve. Na úplný závěr jsme se stačili aspoň po kolena namočit v Severním moři.

Studenti si z celé exkurze odnesli spoustu vědomostí, nezapomenutelných zážitků, ale i velice cenné zkušenosti pro další studium.

Cesta se uskutečnila díky podpoře pana europoslance Pavla Svobody, za což mnohokrát děkujeme!!!

Mgr. Iveta Bínová

Soutěž v recitaci

Dne 13. 11. 2014 proběhla recitační soutěž – školní kolo – na našem Gymnáziu Hostivice.

Přihlásilo se 30 recitátorů. Ti soutěžili ve dvou kategoriích. Krásné básně českých i světových básníků přednesli v I. kategorii primáni a sekundáni. S přehledem zvítězil - Marek Ladman, který si ukázkou „Nevěřící Vlasák“ (ze hry „Blaník“,  Divadlo Járy Cimrmana) získal srdce diváků i poroty.

Ve II. kategorii se s už zkušenými recitátory publikum dočkalo pěkných uměleckých výkonů.

Ocenění si odnesla děvčata z tercií Leila Ahmadzai, Johanka Kopačková a Bára Kácalová. Svým textem zaujal Daniel Beroun z kvarty.

Vděčné publikum tleskalo, porota blahopřála, pedagogové měli radost ze svých studentů.

Hodně štěstí v okresním kole.

Mgr. Jana Tomsová, Mgr. Lenka Píchová, Mgr. Tomáš Kotas

Turnaj ve florbalu

20. listopadu 2014 se chlapci našeho gymnázia zúčastnili okresního kola základních škol a víceletých gymnázií ve florbalu.

O reprezentaci se postarali: Ríša Adam, Míra Černý, Patrik Holler, Kuba Kalný, Matyáš Kornacki, Marek Ladman, Marek Malina, Dan Rath, Filip Staněk a Standa Stoyka ze Sekundy A.

Turnaj se konal ve sportovní hale Hamr v Braníku a celkem se ho zúčastnilo 15 škol z okresu Praha - západ. Konkurence byla veliká, ale chlapci bojovali statečně a umístili se na 4. místě ve své skupině.

Všem chlapcům gratulujeme, děkujeme za vynikající reprezentaci školy a věříme, že se v příštím roce budou opět chtít ukázat na dalším turnaji.

Mgr. et Mgr. Andrea Mottlová

Adaptační kurz žáků prima A

Na třetí týden v říjnu tohoto roku byl pro primu A Gymnázia Hostivice naplánovaný adaptační kurz. Kurz sloužil ke vzájemnému sblížení žáků a vytvoření příznivých vazeb v kolektivu třídy. Kurz byl uskutečněn v krajině „Českého Meránu“, v blízkosti měst Sedlec-Prčice a Sedlčany.

Ubytování bylo realizováno ve Strnadově mlýně na půl cesty mezi výše zmíněnými městy. Okolní zemědělská krajina, protkána lesy, remízy a malebně se klikatícími silničkami, jejíž charakter podtrhovaly kostelní věže v Sedlci a Prčicích, poskytla ideální podmínky pro pět dní adaptačního kurzu.

V celku obyčejný program „školy v přírodě“ se skládal z výuky, procházek, celodenního výletu do Chýnovské jeskyně a Táborské zoologické zahrady. Samotná atmosféra Strnadovského mlýna povýšila kurz na nevšední zážitek. Žáci měli možnost zúčastnit se přehánění stáda ovcí, seznámili se s životem různých hospodářských zvířat chovaných ve mlýně a byla jim nabídnuta možnost jízdy na koni. Toho všichni nadšeně využili.

Ubytování zaujalo především svým prostředím. V krátkosti lze vyzdvihnout např. starou a zrekonstruovanou mlýnici. Trámy, veliký krb sálající teplo. Záblesky plamenů poskakovaly po kamenných zdech a v této atmosféře probíhala klasická, a zároveň jedinečná, výuka.

Po návratu do všedních dnů Hostivic ve členech kurzu zůstaly, jak jsem pevně přesvědčen, příjemné společné zážitky, které jistě přispějí k dobrým vztahům mezi žáky primy A gymnázia v Hostivici.

Mgr. Ing. Miloslav Husák, třídní učitel Primy A

Bronzový florbal

Naši studenti se opět zúčastnili meziškolní sportovní akce pro základní školy a víceletá gymnázia, tentokráte se jednalo o okresní finále ve florbale pro IV.věkovou kategorii hochů. Akce se uskutečnila 11.11.2014 ve Sportovním areálu HAMR Braník v Praze 4. Turnaje se zúčastnilo celkem 17 týmů škol našeho okresu, které byly nalosovány do čtyř skupin. Naši hoši měli o trochu těžší úlohu, protože byli přiřazeni do početnější pětičlenné skupiny A, soupeřili proti ZŠ Hostivice, ZŠ Davle, ZŠ Průhonice a ZŠ Jesenice.

 

 

O výbornou reprezentaci naší školy se postarali žáci III.A - Marco Lombino, Adam Král, Lukáš Pekárek, Tomáš Formáček, Matyáš Roztočil a Jan Frydrych a žáci III.B - Lukáš Hugo Novotný, Dominik Janda, Marek Cihelka, Josef Háječek, Filip Rath, Martin Bobek a Daniel Fišer.

Ve skupině se naši studenti umístili na druhém místě, které nepostupovalo do semifinálové skupiny rovnou, ale muselo nejprve absolvovat čtvrtfinále proti druhému týmu skupiny B. To se ovšem povedlo na výbornou – soupeře z Jílového udolali 4:1. V tříčlenné semifinálové skupině první zápas vyhráli a druhý smolně v posledních minutách prohráli, nicméně posbíranými třemi body si zajistili účast v boji o bronz!  Zápas o třetí místo kluci odstartovali prvním gólem, soupeř ze ZŠ Nučice jej ale téměř okamžitě vrátil. Po základní hrací době skončil stav nerozhodně 1:1 a o vítězi rozhodly samostatné nájezdy – 3 z každé strany. Při nich výborně chytal Lukáš Hugo Novotný, první gól nepustil, následoval nájezd Lukáše Pekárka – gól. Druhý nájezd soupeře spadl do sítě, ale Dominik Janda opět zvýšil naše vedení. Poslední útok soupeře náš brankář zlikvidoval a tak již Marco Lombino na palubovku nemusel. Chlapci získali pro naši školu krásné 3. místo, pohár a bronzovou medaili!!! Získali tak pro naše gymnázium cenné body do celkového dlouhodobého hodnocení škol v našem okrese. Všem sportovcům děkujeme za výborné sportovní výkony!!!

Kompletní výsledky turnaje a pořadí škol najdete na stránkách AŠSK.

Mgr. Miroslava Stibůrková

Minifotbal

Dne 21. října 2014 se studenti tercií a kvarty naší školy zúčastnili meziškolního turnaje v minifotbale pro IV. věkovou kategorii, tedy studenty vyšších ročníků druhého stupně ZŠ a odpovídající ročníky víceletých gymnázií. Turnaj se uskutečnil na hřišti AFK Slavoje Podolí v Praze 4 na Kavčích horách. Družstva byla rozdělena do čtyř skupin po čtyřech týmech, naše škola byla zařazena do soubojů proti ZŠ Dobřichovice, ZŠ Černošice a ZŠ Roztoky.

Naše Gymnázium reprezentovali chlapci z kvarty Slomkovskiy, Hrdina, Řepa, Sága a Langer, z tercie A Roztočil, Lombino a Formáček a z tercie B Háječek a Novotný.

Hoši podali velmi pěkný výkon, za který se rozhodně není třeba stydět, přestože nakonec skončili třetí ve své skupině, celkově současně se třemi dalšími školami na 9. místě.Kompletní výsledky najdete na stránkách AŠSK.

Mgr. Miroslava Stibůrková

Přespolní běh

Dne 25. září 2014 se studenti a studentky naší školy zúčastnili první meziškolní sportovní soutěže pro druhý stupeň ZŠ a odpovídající ročníky víceletých gymnázií letošního školního roku – okresního kola v přespolním běhu. Závod se uskutečnil v okolí ZŠ Jílové, celkově se soutěže účastnilo 9 školních týmů různých základních škol našeho okresu. Družstvo dívek soutěžilo v terénním závodě na 1500m, družstvo chlapců na 3000m.

O reprezentaci naší školy se postarali Honza Horváth (II.B), Marco Lombino (III.A), Pepa Háječek (III.B), Dominik Janda (III.B), Kristina Řežábková (III.A), Bára Hladká (III.B), Terka Končelová (III.B) a Johy Starková (IV.A).

Přestože se naše gymnázium této soutěže účastnilo poprvé, vedli si studenti velmi dobře, dívky se umístili na pěkném pátem místě a chlapcům jen o kousek utekla bronzová příčka, umístili se tedy na krásném čtvrtém místě. Všem sportovcům děkujeme za účast a podané výkony, příště již přijdou medaile! Kompletní výsledky, časy a pořadí škol jsou k dispozici na stránkách AŠSK.

Mgr. Miroslava Stibůrková

Evropský den jazyků

Čtvrtek, 25. září 2014, byl vyhlášen jako Evropský den jazyků. Při této příležitosti proběhla na Gymnáziu Hostivice jazyková soutěž o nejkrásnějšího průvodce jedné z anglicky / francouzsky / německy mluvících zemí, do které se zapojili studenti nižších ročníků.

Studenti vyšších ročníků odjeli v tento den do Prahy a procházkou po Kampě přes Střelecký ostrov a Františkánskou zahradu došli do Štěpánské ulice, kde se nachází Francouzský institut. Zde se v rámci Evropského dne jazyků mimo jiné promítal francouzský film „Pauline detektivem“, který se studentům velice líbil.

Kvarta poznávala památky Prahy a navštívila výstavu „Poklady staré Číny“

Dne 24. září 2014 se kvarta společně s pí profesorkou Tomsovou a Bínovou  vypravila  poznávat krásy pražských památek. Praha nás přivítala sluncem a modrou oblohou.

Přes Pohořelec jsme prošli k Loretě, zde nás čekala prohlídka kláštera a především klenotnice, kde jsme obdivovali artefakty nevyčíslitelné hodnoty. Cestou ke Hradčanskému náměstí jsme určovali stavební slohy budov i paláců. Tradiční procházkou přes Hrad jsme došli k našemu cíli a tím byla výstava „Poklady staré Číny“ v Císařské konírně Pražského hradu. Zde jsme si prohlédli více než 160 předmětů, které zachycují období  pěti tisíce let čínských dějin, včetně dvou figur vojáků ze slavné „hliněné armády“ prvního císaře dynastie Čchin.