Archiv akcí 2012/2013

Beseda s M. Vopěnkou

Dne 6. června naši primáni a sekundáni absolvovali zajímavou besedu se známým spisovatelem Martinem Vopěnkou.

Jako jaderný fyzik a odborník na přežití v extrémních podmínkách zaujal svými zážitky. Vyprávěl o Antarktidě, Velikonočních ostrovech i Jižní Americe. Své zkušenosti promítl do 15 románů (přeloženy i do světových jazyků). Autorské čtení z románů pro děti se tak líbilo, že nám nabídl knihy ke koupi. Zájemci o ně se mohou hlásit u Mgr. Tomsové.

Ve středu 5.6.2013 u příležitosti prvního Mezinárodního dne domácích mazlíčků proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků v soutěži Domácí mazlíčci v kladenském zámku.

Naši žáci zcela ovládli kategorii krátké video. Krásné 3. místo v této kategorii získala Terezie Hodová, na 2. místě se umístily Veronika Rátonyi a Simona Malcová a největšího úspěchu dosáhl Daniel Tisoň, který svým vítězným videem získal hlavní cenu iPad a krmivo pro svého domácího mazlíčka.

Všem zúčastněným žákům gratulujeme.  

Majáles 2013

klepněte pro další fotky a video

Dne 24.5.2013 se uskutečnil 2. Majáles Gymnázia Hostivice na Husově náměstí v Hostivici.

Celý program zahájila studentskou hymnou „Gaudeamus igitur“ třída sekunda A. Slavnostním odpolednem nás provázel muzikálový herec a držitel ceny Thálie Jan Kříž. Po bohatém kulturním programu, kdy s pásmem písní vystoupili studenti z primy A i B, tanečním vystoupením studentka ze sekundy a s lidovými písněmi Pěvecký sbor seniorů Slunce, byli nově přijatí studenti ošerpováni.

Tímto ceremoniálem jsme je přivítali mezi nás a v novém školním roce se těšíme na shledanou!

Žáci a zaměstnanci gymnázia

Kytice K.J. Erbena

Dne 10.4.2013 proběhlo na chodbě 1. patra naší školy literární pásmo na výstavě výkresů našich studentů. Tématem bylo dílo Karla Jaromíra Erbena – KYTICE.

Cílem akce bylo propojit práci ve výtvarné výchově a českém jazyce, kde se toto téma prolínalo.

Studenti II.A nás seznámili s informacemi o životě a díle K.J. Erbena,

studentky I.A nám přednesly výběr z balad v pořadí: Michaela Holubcová – Mateřídouška, Anička Partrige – Polednice, Maria Borovskaja - Holoubek, Lucie Konárková – Svatební košile, a nakonec studenti hlasovali o nejpovedeněji výtvarně ztvárněné baladě. Vítězi se stali:

1. místo     :              Eliška Hrubá              -       SVATEBNÍ KYTICE

2. místo     :              Kateřina Šebková     -       VODNÍK

3. místo     :              Kateřina Šebková     -       ZLATÝ KOLOVRAT

Mgr. Soňa Háječková

Český ráj 6. - 8. 5. 2013

klepněte pro další fotky

Ve dnech 6.5. - 8.5.2013 se žáci primy B hostivického gymnázia zúčastnili školního výletu v CHKO Český ráj.

"Byli jsme ubytovaní v chatkách v kempu Sedmihorky uprostřed krásné přírody. Viděli jsme pískovcové skály, hrad Valdštejn a Trosky, navštívili jsme dětský areál Šťastná Země, zúčastnili jsme se programů ekologického střediska. Byl to velice zajímavý a naučný výlet. Hodně jsme se pobavili a navzájem více poznali. Chtěli bychom poděkovat paní učitelkám Petře Pitelkové a Gabriele Novákové za hezky naplánovaný výlet."

žáci primy B

Exkurze Paříž - Londýn 2013

klepněte pro další fotky a video

Náš výlet po památkách Paříže a Londýna se uskutečnil v termínu 15. - 21. 4. 2013.

Zúčastnilo se 48 žáků našeho gymnázia, 2 pedagogové, zdravotnice a vychovatelka.

Vozil nás celou dobu krásný, oranžový autobus “Máňa“, který řídili velice vstřícní a milí řidiči – Radek a Pavel. Bez potíží nás dovezli do obou měst a vždy na nás po náročném chození po památkách s úsměvem čekali na smluveném místě.

Po krásách obou měst nás provázela stále pozitivně naladěná, vědomostmi nabitá a na každého vždy milá slečna Monika!

Viděli jsme mnoho krás Paříže: Obelisk na náměstí Concorde, Eiffelovu věž, náměstí Trocadéro, Vítězný oblouk, Champs Elysées, Louvre, někteří si doběhli vyfotit Notre Dame uličkou bouquinistů podél Seiny, atd.

 Montmartrem nás Monika protáhla krásnými, křivolakými uličkami, abychom mohli nasát tu správnou uměleckou atmosféru, byli jsme uvnitř dominanty Montmartru – v kostele Sacré Coeur, slunce pálilo, radovali jsme se z fontánek a vodotrysků, kde si mnozí svlažili alespoň ruce.

Po Paříži i Londýně jsme se přesunovali metrem obou metropolí – v Londýně je nejstarší na světě!!!

Ve Francii jsme přespávali ve Formulích – u Paříže nebyla úplně nejkrásnější, ale byla čistá a všichni jsme se tam příjemně vyspali po procestované předchozí noci a proťapkaném dnu Paříží. Ta druhá už byla u Calais, odkud jsme hned ráno vyjížděli na trajekt. Byla krásná, čisťounká, voňavá. Ráno jsme se najedli posledních pravých francouzských baget, pobrali opět všechna svá zavazadla a hurá na trajekt a do Anglie.

V Anglii jsme hned po připlutí navštívili hrad Dover a pašerácké tunely v útesech nad přístavem, které byly hojně využívány jako vojenská stanice ve 2. Světové válce.

A po prohlídce jsme opět sedli do naší krásné Máni a frčeli směrem do Londýna. Tam nás zastihla malá zácpa, přesto jsme stihli projít téměř všechny naplánované památky. Jediné, co nás zamrzelo, bylo to, že jsme do Katedrály svatého Pavla přišli před 16.00 hod, vylezli jsme na všechny ochozy, podívali se na Londýn z výšky, ale než jsme slezli, uzavřeli nám přístup do zvonice a do krypty, neboť právě v 17.00 začala mše. No, co se dá dělat, zkusíme to příště.

Od katedrály jsme londýnskými uličkami prokličkovali ke známé „Gherkin“ a Toweru, kde jsme vyčkali na autobus a nechali se odvést na smluvené místo, kam si nás přijely vyzvednout hostitelské rodiny.

Pocity z hostitelských rodin se různily. Některé skupinky byly více nadšené, jiné o něco méně. Přesto ale bylo nahlédnutí do fungování typických britských rodin zajímavé a přínosné.

Druhý den ráno nás v Londýně čekala procházka přes známý most Tower Bridge. Přes něj jsme se přesunuli k prohlídce křižníku HMS Belfast, který v současné době slouží jako muzeum. Zde jsme si mohli prohlédnout uspořádání lodi a dozvědět se více o bojích ve 2. světové válce.

Krátce po poledni jsme se londýnskými uličkami dostali k Britskému muzeu, kde jsme měli možnost prohlédnout si různé druhy exponátů snad ze všech konců světa.

Snad největší zážitek na nás čekal po přesunutí metrem do čtvrti Camden Town, známé pro své pouliční trhy, alternativní umění, jídla různých chutí a další jiné originální „atrakce“.

Den jsme zakončili procházkou kolem Regent’s parku a Regent’s kanálu.

Poslední den jsme si přivstali, rozloučili se s hostitelskými rodinami a vydali se za krásami Westminsteru. Nejdříve jsme se prošli kolem London’s Eye, dále jsme se ze břehu řeky Temže podívali na domy parlamentu a Big Ben. Dále jsme se přesunuli na druhou stranu řeky a navštívili jsme prostranství před Westminsterským opactvím. Prošli jsme známou ulicí Whitehall a nezapomněli se při tom podívat na dveře ministerského předsedy v 10 Downing Street.

Cestou k Buckinghamskému paláci jsme si prošli krásně rozkvetlý St. James‘ Park. U paláce, v němž sídlí královna, vrcholily přípravy na londýnský maraton, vše tu působilo trochu hekticky.

Na další cestě za poznáním Londýna jsme navštívili Trafalgarské námětí se sochou admirála Nelsona i rušné náměstí Piccadilly Circus. Uličkami jsme se dále dostali k dalšímu menšímu námětí Leicester Square, prošli jsme si čínskou čtvrť a chvíli jsme si odpočinuli u trhů v Covent Garden.

Kolem poledne jsme se dostali na Oxford Street, tedy na známou nákupní tepnu. Následovala cesta metrem a poslední, avšak snad nejkrásnější část výletu po Londýně, a to plavba po Temži. Z lodě jsme znovu krásně viděli většinu navštívených míst.

V oblasti Greenwich naše plavba skončila a my se vydali k našemu autobusu, který byl připraven na cestu domů.

Prohlídka Londýna, Paříže i Versailles byla prokládána velmi poučným a zajímavým výkladem naší průvodkyně Moniky.

V neděli na oběd už jsme byli všichni doma a dělili se s rodinou o zážitky z cest.

TĚŠÍME SE NA DALŠÍ ZÁŽITKY Z CEST !!!

Na další fotografie a video se můžete podívat v galerii.

Lyžařský výcvikový kurz II.A

Ve dnech 23. - 27. 3. 2013 se 25 žáků třídy II.A Gymnázia Hostivice zúčastnilo lyžařského výcvikového kurzu v rakouském lyžařském středisku Postalm. 

Žáci byli rozděleni do třech družstev: dvě družstva lyžařů - začátečníci a pokročilí a jedno družstvo snowboardistů. Středisko nabízelo různé druhy sjezdovek, takže si každé družstvo přišlo na své.

Kromě výcviku na sjezdovce byl pro žáky každý večer připraven program. O něj se postarali jak učitelé, tak i samotní žáci.

Třetí odpočinkový půlden se někteří vydali na snowtubing, který byl také k nalezení v lyžařském středisku.

Bohužel se lyžařský kurz neobešel bez zranění, které, jak pevně věříme, zůstane bez následků.

I přes tuto zkušenost se lyžařský kurz v Postalmu vydařil. Nejenže si žáci osvojili lyžařskou a snowboardovou techniku, ale kurz zároveň pozitivně stmelil kolektiv.

Za učitele a instruktory, Mgr. Gabriela Nováková

Zeměpisná olympiáda

Dne 14.3.2013 se naši studenti zúčastnili okresního kola zeměpisné olympiády v ZŠ v Mníšku pod Brdy. Soutěž zaštiťovala Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze.

Olympiáda se skládala ze tří částí – práce bez atlasu, práce s atlasem a praktická část. Na každou část měli žáci 45 minut.

Studenti soutěžili ve dvou kategoriích. V kategorii A (6. ročníky a odpovídající stupeň víceletého gymnázia) se Dan Fišer z primy B umístil na 4. místě a v kategorii B (7. ročníky a odpovídající stupeň víceletého gymnázia) získala Eliška Hrubá ze sekundy pěkné 3. místo.

Gratulujeme!

Mgr. Petra Pitelková

Recitační soutěž

Dne 11.3.2013 proběhlo školní kolo recitační soutěže ve společenském sále našeho gymnázia.

Čtrnáct krásných básní a textů vyslechlo publikum a porota a zvolili vítěze – Johanu Starkovou, Johanku Kopačkovou, Báru Kácalovou, Anetu Fenclovou

Následně se dne 21.3.2013 zúčastnily Johana Starková a Johanka Kopačková oblastního kola v sále Sokolského domu v Rudné. Soutěžilo 65 recitátorů různých kategorií. V té naší kategorii dosáhla Johanka Kopačková pěkného 3. místa, obě dívky však získaly cenné zkušenosti a chuť do dalších soutěží. 

Hodně štěstí do dalších akcí!

Úspěchy v okresních kolech olympiády v anglickém jazyce

Dne 7.2.2013 se v Kladně uskutečnilo okresní kolo olympiády v anglickém jazyce v kategorii III.A (studenti středních škol). Naše gymnázium poprosilo o spojení okresního kola se sousedícím Kladnem, neboť v okrese Praha-západ se soutěž nepořádá. Do Kladna byly vyslány dvě studentky, které se nejlépe umístily ve školním kole, a to Julie Svobodová a Hana Zajíčková. V tomto duelu se lépe umístila Hana Zajíčková a za okres Praha-západ bude vyslána do krajského kola, které se uskuteční taktéž v Kladně. Gratulujeme!

Dne 13.2.2013 se v ZŠ a MŠ Dolní Břežany uskutečnilo okresní kolo olympiády v anglickém jazyce v kategorii I.A (žáci do sedmého ročníku ZŠ a tomu odpovídající ročníky víceletých gymnázií). Na soutěž byly vyslány žákyně Sabina Slapničková a Johanka Kopačková, které se nejlépe umístily v kole školním. Johanka Kopačková se v okresním kole umístila na 3. místě. Gratulujeme. Sabina Slapničková se pak umístila na 12. místě.  

Děkujeme za účast a výborné výsledky zúčastněných.

Mgr. Gabriela Nováková,
učitelka anglického jazyka

Olympiáda z anglického jazyka - školní kolo

Dne 16.1.2013 proběhlo na Gymnáziu v Hostivici školní kolo olympiády z anglického jazyka.

Soutěžilo se ve dvou kategoriích – I.A  (žáci primy a sekundy)  a III.A (žáci 1. a 2. ročníku). V obou kategoriích se olympiáda skládala ze dvou částí. Nejprve žáci pracovali s poslechovým cvičením – písemná část, dále probíhala konverzace na vylosované téma – ústní část.

V kategorii I.A byla účast velká (celkem 22 žáků a 2 žáci nezařazení – bilingvní kategorie), do ústní  části se však probojovalo jen šest nejlepších žáků - těch s největším počtem bodů z poslechového cvičení.

Na prvním místě se umístila Sabina Slapničková, na druhém místě Johanka Kopačková, na třetím Alexander Horák.

V kategorii III.A se olympiády zúčastnili čtyři žáci. Gratulujeme Julii Svobodové a Haně Zajíčkové, které se svým umístěním probojovaly do okresního kola.

Všem vítězům a postupujícím gratulujeme a ostatním děkujeme za hojnou účast.

Mgr. Gabriela Nováková,
učitelka anglického jazyka

Piškvorky

Dne 7. 11. 2012 se vybraní studenti tříd vyššího gymnázia zúčastnili turnaje v piškvorkách - "pIšQworky"
Naši školu reprezentoval tým Hostivice A ve složení Milan Vrkoč (kapitán), Adéla Forétková, Julie Svobodová, Kamil Martínek, Lenka Píchová a tým Hostivice B ve složení Tereza Hrubá (kapitán), Tereza Syslová, Martina RohanováDominik Roztočil, Aleš Sochor.

Soutěžili jsme v oblastním kole, které se konalo na Gymnáziu Joachima Barranda v Berouně. Spolu s našimi dvěma týmy se na gymnáziu sešlo dalších 12 týmu z různých škol.

Naše týmy dopadly následovně:
1. A - tým Hostivice B - bojovali statečně, ale skončili již v základní skupině.
2. A - tým Hostivice A - v základní skupině se umístili na druhém místě a tedy postoupili do play-off, kde těsným rozdílem bohužel vypadli. 

Soutěž zaštiťuje Masarykova univerzita v Brně, která také poskytla informační materiály a vše hmotně zajistila.

Během piškvorkových bojů studenti procvičovali své logické myšlení a seznámili se se žáky jiných škol.

Akce byla zdařilá, studenti se již těší na příští rok.

Halloween

Dne 31. 10. 2012 jsme na naší škole slavili Halloween – svátek, který sice v České republice nemá své kořeny, děti si ho však oblíbily a s radostí vyřezávaly dýně, zapalovaly svíčky, malovaly se na obličej, v hodinách angličtiny a přírodopisu vedly diskuse, jak a proč tento svátek vznikl apod.

Mgr. Petra Pitelková

Snídejte a svačte zdravě a hravě

Dne 16. 10. 2012 proběhla na naší škole v rámci Světového dne výživy osvětová akce "Snídejte a svačte zdravě a hravě" s cílem podpořit zájem žáků o zdravou výživu, pochopit základy zdravého stravování, osvojit si správné stravovací návyky a v neposlední řadě poskytnout žákům prevenci proti dětské obezitě.

Osvětový projekt probíhal zábavní formou pod vedením výživové poradkyně Petry Hamerské ve spolupráci s obchodní síti Penny Market.

Mgr. Petra Pitelková

Exkurze ve hvězdárně

Dne 27.9.2012 se žáci primy A a B zúčastnili exkurze do Štefánikovy hvězdárny na Petříně.

Žáci měli možnost zhlédnout film Lety ke hvězdám, vidět obří dalekohledy, pozorovat nejrůznější zajímavosti ve volné expozici. Dobrovolná příležitost navštívit petřínskou rozhlednu či zrcadlové bludiště akci příjemně zpestřila. Cestou tam i zpět jsme se svezli lanovou dráhu.

Celkově lze akci hodnotit za velmi zdařilou.

Za pedagogický dozor, Mgr. Petra Pitelková

Den zvířat

V rámci Světového týdne zvířat si dne 3.10.2012 děti mohly do školy přinést své domácí mazlíčky. Ve vyučování tak bylo slyšet cvrlikání andulky, mňoukání koťátka, pískání činčily apod.

Jak lze vidět z fotografií celková atmosféra byla velmi příjemná.

Mgr. Petra Pitelková, vyučující